כשהחיים יצאו מהים ליבשה: עקרב בן 360 מיליון שנה

ממצא חדש פותח צוהר לתקופה קדומה ומכרעת בתולדות החיים על כדור הארץ – שבה יצורים חלוציים עלו מן המים והחלו ליישב את היבשה. עקרב מאובן בן 360 מיליון שנה הוא בעל החיים היבשתי הקדום ביותר שנמצא באזור שהיה בעבר חלק מיבשת גונדוונה – אחת משתי היבשות הקדומות שהרכיבו את פני כדור הארץ עד לפני כ-180 מיליון שנה. גונדוונה הייתה היבשת הדרומית, ולאוראסיה – הצפונית. בטרם נפרדו זו מזו, הרכיבו שתיהן את יבשת פנגיאה.

העקרב נמצא בידי החוקר הדרום-אפריקאי ד"ר רוברט גס בחלק המזרחי של הקצה הדרומי של המדינה, ושל היבשת כולה. כמובן, מדובר במין שלא היה מוכר עד כה למדע, והוא זכה לשם Gondwanascorpio emzantsiensis.

עוקץ העקרב הקדום

עוקץ העקרב הקדום

התנועה מהים ליבשה החלה בתור הסילור (Silurian) לפני כ-420 מיליון שנה, והראשונים שעשו את המעבר הדרמטי היו צמחים. בעקבותיהם יצאו מהמים חסרי חוליות פרימיטיביים, ובשלהי תור הסילור, לפני כ-416 מיליון שנה, כבר שרצו על האדמה חסרי חוליות טורפים, כמו עכבישים ועקרבים, שניזונו מגל המתיישבים הקודם. בתור הדבון (Devonian) שהחל בתום תור הסילור, היבשה כבר הייתה מיושבת בשלל חסרי חוליות, וכמה עשרות מילוני שנים מאוחר יותר הצטרפו לחגיגה גם אבותינו בעלי החוליות הקדומים.

התגלית החדשה חשובה מפני שכל מה שידוע על התפשטות החיים ליבשה מתבסס על ממצאים מחצי כדור הארץ הצפוני, כלומר מהיבשת לאוראסיה, שכללה את אמריקה הצפונית, אירופה וחלק מאסיה. עד כה, לא היו ממצאים דומים מגונדוונה, שהורכבה מאנטארקטיקה, מאמריקה הדרומית, מאוסטרליה ומאפריקה. כעת אפשר לקבוע שגם בחצי הכדור הדרומי התקיימו בתור הדבון חיים עשירים ומגוונים. המחקר מתפרסם בכתב העת African Invertebrates.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


Sooglossus gardineri
הצפרדע הקטנה ששומעת מהפה

צילום: Edson Roberto Ribeiro da Silva
קריאות האזהרה החכמות של הטיטי

כריש שחור סנפיר Blacktip reef shark / Schwarzspitzen-Riffhai צילום:Michelle Bender
מרגיע למדי: כריש בשידור חי

מה דעתכם?