על חשיבותם של ליקוקים וחיכוכי ראש

מחקר חדש שנערך ביפן מספק תשובה לשאלה מעניינת וחמודה מאוד: מדוע אריות מגלים חיבה גופנית כלפי חברי הלהקה שלהם? וליתר דיוק, למה הם מחככים ראשים ומלקקים זה את זה?

מושא המחקר היה להקת אריות שחיה בשבי, בגן חיות בטוקיו. בזמן המחקר, מנתה הלהקה 21 אריות: שישה זכרים בוגרים, 12 נקבות בוגרות ושלושה כפירים, זכר אחד ושתי נקבות. המדענים ביקשו לבדוק שלוש השערות לגבי התפקיד החברתי של הליקוקים וחיכוכי הראש. הראשונה – שהם מסייעים להפיג מתחים; השנייה – שהם מעצימים קשרים חברתיים; השלישית – שהם משמשים להפגנת המעמד החברתי בלהקה.

אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com

אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com

התברר כי חיכוכי ראש היו מחווה נפוצה בעיקר בין זכרים ובין נקבות לזכרים, ואילו 95% מהליקוקים נרשמו רק בין נקבות. החיכוכים והליקוקים היו הדדיים, ותדירותם לא עלתה לאחר שהחוקרים הפרידו בין חברי הלהקה ליום שלם. ממצאים אלו הביאו את החוקרים לפסול את השערת הפגנת המעמד ואת השערת הפגת המתחים ולדבוק בהשערת חיזוק הקשרים החברתיים.

לדברי החוקרים, עוצמת הקשר בין הזכרים חשובה, משום שבטבע, הזכרים בלהקה משתפים פעולה בהדיפת זכרים משוטטים, ולקואליציה רחבה קל יותר לגבור על פולשים. הפופולריות של הליקוקים אצל הנקבות, משערים החוקרים, נובעת מכך שזוהי מחווה אמהית: הלביאות מלקקות את גוריהן, וממשיכות ללקק גם את חברותיהן.

המחקר התפרסם בכתב העת PLOS ONE.

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

עוד חדשות מסעירות על חיות:


נמרה פרסית מתפנקת בגן החיות בברן (צילום:  Tambako the Jaguar, Flickr.com)
גורי נמר פרסי נדיר נולדו ברוסיה

כמו קוף במים (צילום: מתוך הווידאו של רנטו וקרול)
תיעוד ראשון: קופי אדם שוחים

לוימנוס גרשומי
עכביש ישראלי חדש: לוימנוס גרשומי

מה דעתכם?