תגלית: עכביש ישראלי חדש – לוימנוס גרשומי

למאות מיני העכבישים המוכרים בישראל הצטרף באחרונה עכביש חדש – לוימנוס גרשומי (Levymanus gershomi). גודלו לא עולה על 2-2.5 מילימטרים, אך רגליו ארוכות במיוחד והוא כנראה טורף עכבישים אחרים, קטנים עוד יותר ממנו. העכביש החדש התגלה באזור קטורה בערבה, והוא מתואר במאמר חדש מאת ד"ר סרגיי זונשטיין מאוניברסיטת תל אביב ועמיתו ד"ר יורי מרוסיק, בכתב העת ZooKeys.

טורף זעיר. לוימנוס גרשומי

טורף זעיר. לוימנוס גרשומי

זונשטיין, אוצר העכבישים במוזיאון הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב, מספר כי הכול החל כאשר סטודנט ביקש ממנו לסווג כמה עכבישים שלכד בערבה. אחד מהעכבישים שנפלו במלכודת לא היה מוכר לו. "הרבה מאוד זמן ניסיתי לסווג אותו", אומר זונשטיין בראיון ל"זנב הארוך". "נסעתי בין מוזיאונים, הייתי בלונדון ובפריז, ופשוט לא הצלחתי. לבסוף החלטתי שזה סוג חדש. הוא גם שונה מאוד מהסוגים האחרים – יותר מאורך, עם רגליים ארוכות יותר. חמוד".

זונשטיין הגדיר את הלוינמוס גרשומי כמין חדש בסוג החדש לוימנוס השייך למשפחה Palpimanidae. משפחה זו מונה 131 מינים מ-15 סוגים, וכולם מתאפיינים, לדבריו, ברגליים ובחזה אדמדמים ובבטן בהירה יותר. "כל העכבישים במשפחה הזו ניזונים מעכבישים. רק מעכבישים ולא משום דבר אחר. עכבישים קניבלים", הוא מוסיף. זונשטיין מספר כי מעולם לא חזה בעכביש החדש בסביבתו הטבעית. "כמה שלא נסעתי לערבה, לא הצלחתי למצוא את העכביש הזה", הוא אומר. "אני לא יודע איך הוא חי; אולי הוא פעיל בלילה".

ארוך רגליים. לוימנוס גרשומי (1,2) בהשוואה לקרובי משפחתו

ארוך רגליים. לוימנוס גרשומי (1,2) בהשוואה לקרובי משפחתו

מכל מקום, המין החדש זכה להיקרא על שם אדם מפורסם מאוד בקהילת חוקרי העכבישים בישראל – ד"ר גרשם לוי, שמת לפני ארבע שנים. זונשטיין מספר כי לוי הקדיש את כל חייו להולכים על שמונה: הקים בירושלים את אוסף העכבישים הגדול בישראל ותיאר לא פחות מ-129 מינים חדשים. בסך הכול חיים בישראל 631 מיני עכבישים השייכים ל-49 משפחות, וכולם פורטו ברשימה שפרסמו באחרונה זונשטיין ומרוסיק בכתב העת ZooTaxa. על פי הערכה מספרית שעשו השניים, בישראל חיים בערך עוד 300-400 מינים שטרם התגלו, "כך שיהיו עוד הרבה מינים חדשים", מבטיח זונשטיין.

רק לפני חודש, לאחר שכבר הגיש את מאמרו לפרסום, מצא זונשטיין במוזיאון בבלגיה קרוב משפחה ללוינמוס גרשוני – מין שני מאותו הסוג, שמקורו באתיופיה. "קרוביהם חיים גם בהרי קמרון וקונגו", הוא מסביר את הפיזור הגיאוגרפי. "בעבר הייתה במרחב הזה פאונה משותפת, ואצלנו זה אזור יותר צפוני וגם חל תהליך של מדבור, כך שמינים נעלמו – והעכביש הזה נשאר, כמו שריד קדום".

עוד חדשות מסעירות על חיות:


פילים אסיאתיים בגן החיות הלאומי בארה"ב (צילום: Jessie Cohen, Smithsonian’s National Zoo)
הדרך הבטוחה להבריח פילים

טמרין לבן קודקוד. צילום: Mark Kent, Flickr.com
מסתבר שקופים יודעים ללחוש

לילית עומאנית. צילום: The Sound Approach
לילית לא מוכרת התגלתה בעומאן

מה דעתכם?