תנין יכול לבנות מלכודת לעופות – על הראש שלו

קל לראות בתנינים ובאליגטורים מכונות הרג חסרות בינה. לא רק שמחקרים עדכניים מנפצים תדמית זו וחושפים את התנהגותם המורכבת של התנינאים, אלא שכעת מסתבר שהם אפילו יכולים להיות ערמומיים: שני מינים לפחות של תנין ואליגטור מאזנים על אפם זרדים, ככל הנראה כדי לפתות ציפורים להתקרב אליהם, כך קובע מחקר חדש. זוהי הפעם הראשונה שדווח על שימוש בכלים בקרב זוחלים.

הזואולוג ולדימיר דינץ מאוניברסיטת טנסי נתקל בתופעה לראשונה ב-2007, בפארק תנינים בהודו. הוא ראה תניני ביצות (Crocodylus palustris) שצפו במשך שעות ליד גדות הבריכה בעודם מאזנים על אפם כמה זרדים וענפים. הוא אף היה עד לניסיון טריפה אחד: עוף מים התקרב לתנין ומתח צווארו לעבר הזרדים. התנין ניסה לתפוס אותו בלסתותיו, אך פספס. לתצפית מקרית זו מצטרפות עדויותיהם של שני המחברים הנוספים של המאמר, שעבדו במשך 13 שנה בפארק אליגטורים ותנינים בפלורידה. השניים חזו לא אחת באליגטורים אמריקניים (Alligator mississippiensis) שמצליחים לפתות עופות באמצעות הזרדים, ולטרוף אותם.

סתם, ערימה תמימה של זרדים צפה לה על המים, מחכה שמישהו ירים אותה ויבנה ממנה קן. מה, לא? (צילום: Vladimir Dinets)

סתם, ערימה תמימה של זרדים צפה לה על המים, מחכה שמישהו ירים אותה ויבנה ממנה קן. מה, לא? (צילום: Vladimir Dinets)

לדברי החוקרים, עצים הממוקמים בסביבת בריכות תנינים מהווים לעתים קרובות אתרי קינון לעופות מים, משום שהתנינים מבריחים טורפים אחרים, כמו נחשים וקופים. התנינים אמנם גובים בתמורה דמי חסות בדמות גוזלים שנופלים הישר לפיותיהם, אך שגשוג מושבות הקינון מעיד על כך שמדובר בהסדר סביר מבחינת העופות. בראשית עונת הקינון, זקוקים העופות לכל זרד שנמצא בסביבה כדי להקים את הקנים, וייתכן מאוד שהתנינים מנצלים זאת כדי למלא את בטנם.

גם בתצפיות שטח שדיניץ ועמיתיו ערכו בארבעה אתרים במדינת לואיזיאנה בארה"ב נראו אליגטורים מאזנים על אפם זרדים. מהתצפיות עלה, כי האליגטורים עשו זאת רק במהלך עונת הקינון וכי התנהגות זו הייתה שכיחה יותר בקרב אליגטורים שהיו קרובים לקנים מאשר בקרב אליגטורים שחיו באותו גוף מים, אך הרחק מהקנים.

לטענת החוקרים, האפשרות שהזרדים הגיעו לאפם של התנינאים באופן מקרי אינה סבירה, משום שבמי הבריכות לא צפו ענפים רבים. במאמר אמנם לא נאמר שהתצפיות השיטתיות הוכיחו באופן חד משמעי שפיתיונות הזרדים סייעו לאליגטורים לצוד ציפורים, אך לאור החפיפה בין עונת הקינון לעונת האיזון נראה כי זהו ההסבר ההגיוני ביותר להתנהגות התנינאים. המחקר התפרסם בכתב העת Ethology Ecology & Evolution.

עוד חדשות מסעירות על חיות:

נמר? דרקון? קואלה (צילום: cafuego, CC BY-SA 2.0)
זכר קואלה שר יותר נמוך ממך
דיקדיקים בגן החיות צ'סטר בבריטניה (צילום: Chester Zoo)
הגור הכי חמוד בעולם וזה סופי
נחש (צילום: U.S Fish and Wildlife Service)
המוח הוא מכונה לזיהוי נחשים?

מה דעתכם?