האח הגדול – גרסת הג'וקים

מפגשים בלתי צפויים עם תיקנים מעוררים לרוב רצון לצרוח, לברוח או לזרוק כפכפים לכל עבר. אבל כמה מאיתנו עצרו ברגע המפגש הלא נעים כדי לבחון מקרוב את החרק החום, על מחושיו הארוכים וכנפיו המפרפרות והמבריקות? פרויקט שהוקם השנה על יד גן הפרפרים ומוזיאון החרקים בניו אורלינס וערוץ "אנימל פלנט" מאפשר לעשות בדיוק את זה: להתמודד עם הפחדים ולהציץ מבעד למצלמות רשת אל חיי התיקנים בסביבתם הטבעית – המטבח.

איכס? איכס. תיקן אמריקני (צילום: Drew Avery, CC BY 2.0)

איכס? איכס. תיקן אמריקאי (צילום: Drew Avery, CC BY 2.0)

התערוכה המצולמת מתמקדת בתיקן האמריקאי (Periplaneta americana), שעל פי דף מידע מפורט של אוניברסיטת פלורידה הכולל תקריבים מגעילים רבים, הגיע לארצות הברית מיבשת אפריקה ברבע הראשון של המאה השבע-עשרה. המקק האמריקאי הוא השני הנפוץ העולם אחרי התיקן הגרמני (Blattella germanica) הקטן ממנו, והוא אומניבור (אוכל כל) מובהק. הג'וקים של הדוד סם מעדיפים דברי מתיקה, אבל מוכנים לטעום גם מוצרי נייר, מגפיים, שיער, כריכות ספרים, דגים, בוטנים, בדים וגם חרקים אחרים.

לצורכי התערוכה בנו מקימיה מטבח זעיר ושיכנו בו את התיקנים. בהשוואה לרהיטים הקטנטנים, התיקנים נראים עצומים והמחזה כולו נדמה כלקוח מסרט אימים. המטפלים מנקים את המטבחון ומאכילים את התיקנים אחת ליום, בין 10:00-11:00 שעון החוף מזרחי – בין 17:00-18:00 במקומותינו.

שידור חי מבית הג'וקים:

Live video by Animal Planet L!ve

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

עוד חדשות מסעירות על חיות:

A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA.
נתיחה פתולוגית לדג משוט נדיר
נחש (צילום: U.S Fish and Wildlife Service)
המוח שלנו הוא מכונה לזיהוי חרקים?
נמלים ארגנטינאיות (צילום: Matthew Townsend)
רעל הופך נמלים פולשות לרצחניות

 

 

מה דעתכם?