נקבות קוף סלוד אף מעניקות טיפולי פרווה בתמורה למין

נקבות קוף סלוד אף זהוב (Rhinopithecus Rhinopithecus) מטפחות את פרוותם של קופים אחרים, כדי לקבל גישה לזכרים שאפשר להזדווג איתם ולגורים של קופות אחרות שאפשר "להתאמן" עליהם. מחקר שהתפרסם באחרונה בכתב העת PLOS ONE בדק את התפקיד החברתי של טיפוח פרוות הזולת (allogrooming) בקרב שתי קבוצות קופים החיות באתר תיירות בסין; כל קבוצה מנתה זכר אחד, כמה נקבות וכמה גורים. החוקרים הניחו כי הקופות יקדישו פרקי זמן שונים לטיפוח פרוותם של קופים שונים, בהתאם ל"ערכם" החברתי.

קוף סלוד אף זהוב סקרן שנתפס במצלמת חיות נסתרת בסין (צילום: Smithsonian WILD)

קוף סלוד אף זהוב סקרן שנתפס במצלמת חיות נסתרת בסין (צילום: Smithsonian WILD)

טיפוח פרוות הזולת – סירוק והסרת לכלוך וטפילים תוך כדי גירוד ועיסוי – נחשבת לפעילות חברתית ראשונה במעלה בקרב קופים. מחקרים קודמים הראו כי קופים משתמשים בטיפוח באופן אסטרטגי, כדי לקבל תמורה מקופים אחרים. המחקר הנוכחי התמקד בקופים שמתרבים באופן עונתי, ולא לאורך השנה כולה: הם מזדווגים בחודשים אוגוסט-נובמבר והגורים נולדים בחודשים מרץ-מאי. העונתיות יוצרת תחרות על משאבים מוגבלים: בתקופת הרבייה מתחרות הנקבות על הזדמנויות להזדווג, ובתקופת הלידות, מתחרות נקבות צעירות שטרם ילדו על קרבה לגורים של אחרות. קופות אלה משתוקקות למגע עם גורים, כדי לרכוש ניסיון שאותו יממשו כאשר יהיו להן צאצאים משלהן.

התברר כי בתקופת הרבייה, העניקו הנקבות יותר טיפולי פרווה לזכר של הקבוצה כדי לקדם את סיכוייהן להזדווג עמו, וזאת בהשוואה לתדירות טיפולי הפרווה שהעניקו לו בשאר השנה. עוד עלה מהתצפיות על הקופים כי בתקופת הלידות, נקבות שאינן אמהות העניקו יותר טיפולי פרווה לנקבות אחרות מאשר קופות שילדו. הסיכוי למגע בין נקבה שלא ילדה לגור היה גבוה יותר אחרי שהנקבה טיפחה את פרוותה של אמו.

פרוות הקוף סלוד האף מפוארת במיוחד בחורף, סרטון של ה-BBC:

עוד חדשות מסעירות על חיות:


כמו קוף במים (צילום: מתוך הווידאו של רנטו וקרול)
תיעוד ראשון: קופי אדם שוחים

גיבון לבן יד
הגיבון מציג: שירת אמהות ובנות

השרצה של שד הים, צילום (New England Aquarium)
צעיף הביצים המרהיב של שד הים

מה דעתכם?