שני מינים של צרעות ענקיות התגלו בברזיל

שני מינים לא מוכרים של צרעות ענקיות ונדירות התגלו בברזיל, כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם בכתב עת ZooKeys. שני המינים החדשים שייכים לסוג Abernessia שמונה כעת ארבעה מינים – כולם אנדמיים לברזיל. גודלן של שתי הצרעות – A. giga ו- A. capixaba – מרשים במיוחד: בין שניים לכמעט שלושה סנטימטרים. צבען השחור המבריק אופייני לסוג.

הצרעות החדשות שייכות למשפחה Pompilidae שכל המינים בה נוהגים לטרוף עכבישים: הנקבה עוקצת את העכביש ומשתקת אותו ולאחר מכן מטמינה אותו בקן מיוחד. היא מטילה ביצה אחת על בטנו של העכביש וקוברת אותו. הזחל שבוקע מהביצה ניזון מהטרף שאמו השאירה לו עד שהוא מוכן לצאת מהקן. ככל הנראה יש קשר בין גודל העכביש המוטמן לגודל הצאצא – ככל שהעכביש גדול יותר, כך גם הצרעה גדולה יותר.

גילוי ותיאור שני המינים מתבסס על פרטים שכבר מזמן אינם בין החיים: הם נמצאו בידי חוקרים מאוניברסיטת יוטה בארה"ב, שסרקו אוסף צרעות של אוניברסיטה בברזיל. שני מוצגים בני כמאה שנה, שלוו ברישומים מסודרים בכתב יד על מקום מציאתם, משכו את תשומת לבם – ובדיקה מדוקדקת של מאפייניהן הגופניים של הצרעות העלתה כי מדובר בשני מינים לא מוכרים.

רוצים לקבל חדשות חיות ישר למייל? הירשמו בתיבה משמאל —>

שחורה ונאווה: Abernessia capixaba

(צילום: Felipe B. Fraga/Cecilia Waichert)

(צילום: Felipe B. Fraga/Cecilia Waichert)

כמעט שלושה סנטימטרים: נקבת Abernessia giga

(צילום: Cecilia Waichert)

(צילום: Cecilia Waichert)

 

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

נמר שלג בשלג (Tambako the Jaguar, CC BY-ND 2.095 חיות שאוהבות לשחק בשלג לוטרת נהרות במפגן שיניים חדות (צילום: Tambako CC BY-ND 2.0)10 סיבות לאהוב לוטרות דיקדיקים בגן החיות צ'סטר בבריטניה (צילום: Chester Zoo) הגור הכי חמוד בעולם. נקודה

מה דעתכם?