צדפת ענק ממין לא מוכר התגלתה ליד אוסטרליה

צדפת הענק היא חיה שלא קל לפספס: משקלה עשוי להגיע ל-230 קילוגרמים ויש לה קונכיות יפות וצבעוניות. זה שנים רבות שבני האדם מנצלים את הרכיכות הגדולות הללו, המצויות בשוניות האלמוגים באוקיינוסים, לצורכיהם: בשרן משמש למאכל ומהקונכיות המרשימות מכינים כלים ומזכרות. מסתבר, עם זאת, שגם ליצור בולט זה יש צדדים שאיננו מכירים: חוקרים אוסטרלים שערכו סקר של אוכלוסיות צדפות הענק גילו מין לא מוכר של הצדפה באזור איי שלמה ומערב אוסטרליה.

נחבאת אל הכלים. צדפת ענק ממין לא מוכר (צילום: E. A. Treml, The University of Queensland)

לא נחבאת אל הכלים. צדפת ענק ממין לא מוכר (צילום: E. A. Treml, The University of Queensland)

עד כה, תוארו שמונה מינים בסוג צדפת ענק (Tridacna); כולם נפוצים ברחבי האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט ושניים מהם ניתן למצוא אפילו בים האדום. במסגרת המחקר הנוכחי, נלקחו דגימות מקונכיות של צדפות ענק משני מינים במזרח האוקיינוס ההודי ובמערב האוקיינוס השקט. החוקרים מיפו את הרצף הגנטי של הצדפות, במטרה להבחין בין קבוצות שונות ולעמוד על מידת הקרבה ביניהן. הבדיקות הגנטיות הצביעו על כך שחלק מהצדפות שנדגמו שייכות למין לא מוכר, אף שבצורתן הן דומות מאוד לצדפות מהמין Tridacna maxima. החוקרים מעריכים כי תפוצתו של המין הנוסף נרחבת למדי ואינה מוגבלת לאזור גיאוגרפי מצומצם.

כפי שמשתמע משמן, צדפות ענק יכולות לתפוח לממדי ענק, והקונכיות שלהן בוהקות בגוונים עזים של כחול, ירוק, צהוב וחום. במקומות רבים, סובלות הצדפות מניצול יתר בידי בני האדם והן בגדר מינים מאוימים. לדברי החוקרת ג'וד קייס מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, שחיברה את המאמר על צדפות הענק יחד עם עמיתיה, לזיהוי המין החדש ישנה השלכות הן על תעשיית הדיג והן על מאמצי השימור של הסוג, משום שהוא "מפצל" לשניים קבוצה מוכרת של צדפות. פירוש הדבר שכל אחד משני המינים נדיר יותר ממה שחשבו עד כה. המאמר התפרסם בכתב העת PLOS ONE.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

 

צבוע (צילום: Marieke IJsendoorn-Kuijpers, CC BY 2.0)
לוח המודעות הריחני של הצבועים
ברווזן קדום (איור: Peter Schouten)
הברווזן הקדום הענקי של אוסטרליה
Sooglossus gardineri
הצפרדע הקטנה ששומעת מהפה

מה דעתכם?