צבועים נעזרים בחיידקים ידידותיים כדי להשאיר הודעות ריחניות

חיידקים קובעים את הרכב "מסרי הריח" שבאמצעותם צבועים מתקשרים זה עם זה, כך קובע מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences. החיידקים שחיים בבלוטות הריח של הטורפים משפיעים על ריחה של המשחה השומנית שצבועים משאירים מאחוריהם (תרתי משמע), וזאת בתורה מספקת מידע לגבי המין והזוויג של הצבוע.

ההשערה שמושבות חיידקים משחקות תפקיד מרכזי בתקשורת הכימית בין יונקים הועלתה זה מכבר, אולם עד כה התקשו חוקרים לבדוק אותה ביסודיות בשל מגבלות השיטה המסורתית לזיהוי חיידקים באמצעות גידולם בתרבית. חוקרים אמריקנים התגברו לראשונה על מכשלה זו, וערכו מיפוי גנטי של אוכלוסיות החיידקים בבלוטות הריח של צבוע נקוד (Crocuta crocuta) ושל צבוע מפוספס (Hyaena hyaena) בקניה. הם הצליחו לתעד יותר סוגים של חיידקים מאשר ב-15 מחקרים קודמים גם יחד.

מה אתם מרחרחים שם, צבועים נקודים? (צילום: cuatrok77, CC BY 2.0)

מה אתם מרחרחים שם, צבועים נקודים? (צילום: cuatrok77, CC BY 2.0)

שני מיני הצבועים החיים באפריקה נבדלים זה מזה באורח חייהם. הצבועים הנקודים חיים בלהקות היררכיות המונות עשרות חברים, ואילו הצבועים המפוספסים מעדיפים קבוצות קטנות מאוד, ורוב הזמן אף מסתובבים לבדם. עם זאת, שני המינים נוהגים להשתמש בדשא כבלוח מודעות: הם מותירים על העלים הפרשות שומניות שמקורן בבלוטה הממוקמת מתחת לזנב.

 מחקר מצא כי ההפרשות הללו אכן מכילות חיידקים שמייצרים חומרי ריח, וכשם שהרכבי החיידקים היו שונים זה מזה, כך גם "פרופילי הריח" של ההפרשות. עוד נמצא כי החיידקים בהפרשות של שני מיני הצבועים, ובקרב צבועים נקודים היו הבדלים בין הזכרים לנקבות ובין נקבות הרות לנקבות מיניקות ולנקבות שאינן הרות. מחקרים קודמים כבר הראו ההבדלים הללו הם בדיוק מה שהצבועים מחפשים כאשר הם מרחרחים את מכתבי הצחנה שהשאירו להם חבריהם.

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

 

עוד חדשות מסעירות על חיות:


מאובן של היצור המתכדרר הקדום ביותר. צילום: Javier Ortega-Hernández
אורי כדורי בן חצי מיליארד שנה

lizard
לטאות בלי רגליים התגלו בארה"ב

פשפשים מזדווגים (צילום: Lennart Tange)
חרקים הומואים? הם סתם מבולבלים

מה דעתכם?