האם המוח שלנו הוא מכונה לזיהוי נחשים?

מסיפור הבריאה ועד ספרי "הארי פוטר" – אין ספק שהנחש מסקרן אותנו באותה המידה שהוא מהלך עלינו אימים. אך האם העניין הרב שאנו מגלים בזוחלים על גחונם נובע מכך שמוחנו מתמחה באופן מיוחד בזיהוי נחשים ובתגובה מהירה לאיום שהם מהווים? אם לשפוט על פי תוצאותיו של מחקר חדש, שמפגיש בין נוירולוגיה לאבולוציה, ייתכן שהתשובה חיובית.

מאמר שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, מתאר ניסויים שנערכו במוחם של מקוקי רזוס, השייכים לסדרת הפרימאטים כמו יתר הקופים ובני האדם. החוקרים רשמו באמצעות אלקטרודות את הפעילות באזור מסוים במוחם של הקופים הנקרא פולבינר ומקושר למערכת הראייה, וזאת בתגובה לדימויים שונים. אף שהקופים גדלו בשבי ולא ראו נחש מימיהם, נמצא כי תמונה של נחש הפעילה תאי עצב מסוימים במוחם של הקופים. תאי העצב הללו היו רבים יותר והגיבו במהירות גבוהה וביתר עוצמה, בהשוואה לתאים שפעלו בתגובה לדימויי פנים וידיים של קופים או לצורות גיאומטריות.

מצאתם את הנחש? לא, אבל אתם רואים איפה הוא בתמונה? (צילום: U.S Fish and Wildlife Service)

מצאתם את הנחש? לא, אבל אתם רואים איפה הוא בתמונה? (צילום: U.S Fish and Wildlife Service)

המחקר מספק ביסוס מסוים להשערה שנויה במחלוקת שהעלתה בעבר פרופ' לין איזבל מהמחלקה לאנתרופולוגיה באוניברסיטת קליפורניה. איזבל חתומה על המאמר הנוכחי, לצד חוקרים מיפן ומברזיל. לדידה של איזבל, לפני כמאה מיליון שנים פחות או יותר, היוו הנחשים איום המרכזי על הפרימאטים הקדומים, שהיו קטני ממדים. על פי ההיפותזה שהיא הציגה, הסכנה הנשקפת מנחשים השפיעה רבות על האבולוציה של הפרימאטים: היא תרמה לפיתוח ראייה טובה במיוחד לטווח קרוב ואף יכולות תקשורת מתוחכמות. מישהו הזמין ביס מפרי עץ הדעת?

עוד חדשות מסעירות על חיות:


A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA.
נתיחה פתולוגית לדג משוט ענקי

נקבת קוף סלוד אף וגור (צילום: Giovanni Mari)
הדיל השובב של הקופות

נמר ערבי
מלכודות הנמרים הקדומות בנגב

מה דעתכם?