הכירו: פסקוגל שחור זנב, יונק כיס אוסטרלי חדש

כתום באזור העין. פסקוגל שחור זנב (צילום: Gary Cranitch)

כתום באזור העין. פסקוגל שחור זנב (צילום: Gary Cranitch)

יונק כיס חדש ומתוק התגלה באוסטרליה – חבר נוסף ברשימת המינים הידועים בזכות הגישה הקיצונית שלהם לרבייה. הזכרים מקבלים הזדמנות אחת בלבד להעמיד צאצאים והם מנצלים אותה להזדווגווית קדחתניות עם כמה שיותר נקבות, מה שמכלה את כוחותיהם וגורם למותם. התגלית התפרסמה בכתב העת Zootaxa.

למה חיות כיס מתות מאהבה?

היונק החדש, פסקוגל שחור זנב (Antechinus arktos) התגלה בידי צוות חוקרים מהאוניברסיטה הטכנולוגית של קווינסלנד בפארק הלאומי ספרינגברוק, באזור המכוסה ביערות גשם קדומים שהוכר כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק"ו. לדברי ד"ר אנדרו בייקר, שהוביל את המחקר, המשלחת נתקלה ביונק הקטן בחודש מאי בשנה שעברה, וכבר אז היה ברור שמדובר במין חדש. הוא נבדל מקרובי משפחתו בזכות הכתמים הצהובים-כתומים סביב עיניו ועל אחוריו ובזכות זנבו ורגליו השחורים. החוקרים הציבו מלכודות עם פתיונות של חמאת בוטנים ושיבולת שועל והצליחו לתפוס את הפסגוקל ולאשש את ההשערה – גם באמצעות בדיקות גנטיות.

לדברי החוקרים, גם מין זה של פסקוגל, כמו רוב המינים האחרים בסוגו מתרבה ברבייה סמפלרית (semelparity). פירוש הדבר שבעונת הרבייה, שנמשכת כשבועיים, מזדווגים הזכרים עם נקבות רבות ובמשך שעות רבות ברציפות, במטרה "לקדם" את הגנים שלהם על חשבון אחרים. הורמוני הסטרס שמציפים את גופם מאפשרים להם לעמוד במשימה, אך במהרה הם גם גורמים להידרדרות מהירה במצבם הבריאותי ולבסוף מביאים למותם. הזכרים מתים לפני שגוריהם נולדים, ובדרך כלל בהטלה אחת ישנם גורים מכמה אבות שונים.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


קפיברות באמזונס (צילום: Diego Mosquera)
23 מיני חיות בסרטון מדהים אחד

baby
הקופיף הכי מתוק בעולם

גם חמוד, גם רפואי. עצלן (צילום: Sergio Delgado, CC BY 2.0)
פרוות עצלן – מקור לאנטיביוטיקה?

 

 

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.