פוקנה נדירה מתחרפנת מרעש הספינות ביאנגצה

פוקנה הודית אסיו-אוריאנטאלית (Neophocaena phocaenoides asiaorientalis) הוא שמו הארוך של יונק חמוד וחייכן מסדרת לווייתני שיניים, השוכן במימיו המתוקים של נהר היאנגצה בסין. הזן סבל מדילול כה חמור בשורותיו עד שהשנה הוא הוכרז על ידי ארגון שימור הטבע העולמי (IUCN) כמצוי בסכנת הכחדה קריטית. מחקר חדש מצביע על כך שאחת הסיבות למצבה הקשה של אוכלוסיית הפוקנות נעוצה במערכת השמע הייחודית של היונק חסר הסנפיר. המחקר התפרסם בכתב העת Journal of Experimental Biology.

החוקרים האמריקאים והסינים ערכו לפוקנה מבחני שמיעה דוגמת המבחנים שנוהגים לערוך לפעוטות. כמו הפעוט, כך גם הפוקנה לא מסוגלת להגיד לרופאים אם היא שומעת או לא ובאיזו אוזן בדיוק, והבדיקה נעשית דרך מדידה פיזיולוגית של השמיעה, בעזרת חיישנים המוצמדים לעור. זה המקום לציין שלנבדקים הלווייתניים אין אוזן חיצונית: הצלילים שמגיעים למוחם מהדהדים בגרון, בעצמות הלסת ובמשטחי שומן אקוסטיים הממוקמים באזור הלסת.

רק רוצה שקט. פוקנה יוצאת מצילום סי-טי (צילום: Aran Mooney, Woods Hole Oceanographic Institution

רק רוצה שקט. פוקנה יוצאת מצילום סי-טי (צילום: Aran Mooney, Woods Hole Oceanographic Institution)

מבדקי השמיעה העלו שלשוכן הנהרות שמיעה פנורמית, כלומר הוא שומע באופן שווה צלילים מכל הכיוונים, להבדיל מקרובי משפחתו, ובהם הבלוגה והדולפינן, ששומעים טוב יותר צלילים המגיעים מלפנים. בדיקת סי-טי גילתה שלמשטחי השומן האקוסטיים באזור הלסת של הפוקנה יש צורה ייחודית: הם מעובים יותר ומעוגלים יותר מאשר במינים אחרים של לווייתני שיניים, ממצא התומך בסברה ששמיעתן של שוכנת היאנגצה שווה בכל הכיוונים.

הפוקנות ניזונות מדגים, מחסילונים ומרכיכות. כמו קרוביהן הדולפינים, הפוקנות מסתמכות על שמיעתן כדי לנווט, להתמצא ולמצוא מזון במים, שהם לעתים קרובות עמוקים, חשוכים ועכורים. היאנגצה, עורק תחבורה ונתיב מעבר סחורות חשוב בסין, הוא אחד מהנרות הסואנים ביותר עולם. המחקר מראה כי בשל שמיעתה המיוחדת, סובלת הפוקנה ממיסוך – הפרעת שמיעה מתמדת – בגלל רעשי הרקע של הספינות הרבות העוברות בנהר. המיסוך מונע ממנה להבחין בצלילים החיוניים להישרדותה.

הפוקנה בסכנת הכחדה, כתבה של CNN:

לאור מציאת ההבדלים המשמעותיים באופן שבו תופסים יונקים שונים את סביבתם האקוסטית, כותבים המדענים כי יש להתחשב בכך כאשר בוחנים את סוגיית שימורן של פוקנות היאנגצה, וראוי אף להרחיב את המחקר ולבדוק כיצד שומעים את העולם מינים נוספים של לווייתני שיניים.


עוד חדשות מסעירות על חיות:


רקון בשא, (צילום: MikeWu)
תנין מזק על רקון!

קואלה. צילום: Jo Christian Oterhals, Flickr.com
עצי הנמנום של הקואלות

דולפין. זוכר אתכם מהמכולת (צילום: WIlly Volk, Flickr.com)
דולפין עם זיכרון של פיל
 

 

מה דעתכם?