ארה"ב: 27 עיטמים קירחים מתו מקדחת הנילוס המערבי

קדחת הנילוס המערבי היא הגורם למותם של 27 עיטמים קירחים במדינת יוטה בארה"ב בשבועות האחרונים, כך קבעו בדיקות מעבדה. לפי הודעת מחלקת משאבי חיות הבר ביוטה (DWR), בבדיקות נשללו שלל הסברים אפשריים לשורת מקרי המוות, ובהם רעלים שונים ומחלות אחרות, כמו שפעת העופות.

חמישה עופות מקבלים טיפול רפואי. עיטם קירח (צילום: U.S. Fish and Wildlife Service)

חמישה עופות מקבלים טיפול רפואי. עיטם קירח (צילום: U.S. Fish and Wildlife Service)

המומחים אינם יודעים בוודאות כיצד נדבקו העופות הדורסים בקדחת הנילוס המערבי. בדרך כלל, מקרי ההדבקה בווירוס נרשמים בחודשי הקיץ – התקופה שבה היתושים שמפיצים את המחלה פעילים. ככל הנראה, חלו העיטמים לאחר שאכלו פגרים של עופות מים מהמין טבלן בינוני, שמתו באחרונה בימת המלח הגדולה ביוטה. כ-2 מיליון טבלנים נודדים עוצרים מדי שנה בימת המלח, וכ-1% מהם מת מכולרת עופות. לרוב, כשמוצאים באזור הימה גוויות של עופות ממין זה, כולרת העופות מתגלה במהרה כסיבת המוות. השנה, הממצאים לא היו חד-משמעיים. בדיקות נוספות הובילו למסקנה שמה שהרג את הטבלנים, גרם גם למותם של העיטמים.

התפרצות קדחת הנילוס המערבי בקרב העופות אינה מסכנת בני אדם או חיות משק, כל עוד אין יתושים שמפיצים את הנגיף. כל הטבלנים צפויים לעזוב את יוטה עד אמצע ינואר, ועמם גם הסיכון להידבק, אך עדיין ייתכן שעיטמים נוספים יחלו וימותו בתקופה הקרובה. נכון לאמצע השבוע, חמישה עיטמים חולים היו מאושפזים במרכזי שיקום והגיבו היטב לטיפול הרפואי.

עיטם קירח (Haliaeetus leucocephalus) הוא העוף הלאומי של ארה"ב. בשלהי המאה ה-20 הוא כמעט נכחד בשטח המדינה, אך בזכות מאמצי השימור התאוששה אוכלוסייתו והוא הוצא מרשימת בעלי החיים הנתונים בסכנת הכחדה.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

דאק פייס. העיטם שגנב מצלמה (צילום: מתוך הווידאו)מה קורה כשעיטם גונב מצלמה? טפיר חדש (צילום: Fabrício R. Santos)תגלית מרעישה: טפיר חדש נמר שלג בשלג (Tambako the Jaguar, CC BY-ND 2.09לא תצפו בחיות חמודות בשלג?

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.