תגלית: עטלף חדש עם אף מצחיק

איך מרגיש עטלף כשהו מריח?( (Photo by Pipat Soisook

מה אתה מריח, עטלף קטן. (Photo by Pipat Soisook)

עטלף ממין לא מוכר התגלה בדרום תאילנד, כך הכריזו חוקרים מקומיים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Zootaxa. העטלף, חבר חדש במשפחת הנשפוניים, נקרא Murina Balaensis על שם יער בלה שבו אותר. שמו העממי של היונק המעופף, כך מציעים החוקרים, יהיה "עטלף חוטם הצינור מבלה", על שום הצורה הייחודית של נחיריו. 

Doug Beckers_(CC BY-SA 2.0)

מלכודת נבל (צילום: Doug Beckers CC BY-SA 2.0)

שמורת הלה-בלה בדרום תאילנד מחולקת לשני חלקים: יער הלה ויער בלה. קבוצת מדענים שעקבה אחר העטלפים ביער בלה היא האחראית לתגלית החשובה. העטלפים מהמין החדש, זכר ונקבה, נתפסו במלכודות נבל שהציבו החוקרים בנתיבים שבהם מתעופפים העטלפים. מלכודת נבל היא פיתוח אמריקני משנות החמישים; מדובר מסגרת שעליה מתוחים מיתרים דקים. המיתרים מכשילים את העטלף במעופו והוא נופל לשק בד המצוי בתחתית המלכודת. לדברי החוקרים, השימוש הנרחב שנעשה באחרונה במתקנים אלו הביא לגילויים חשובים רבים על אודות היונקים המכונפים.

בחינה מדוקדקת של שני הפרטים שנלכדו גילתה סממנים חיצוניים שהצביעו על כך שייתכן שהזוג שייך למין שאינו מוכר למדע. בשל כך פתחו החוקרים בסדרת בדיקות, מדידות, הקלטות וצילומים שנועדו לסווג את היונקים הקטנטנים ולמקמם ביחס למינים המוכרים. המחקר ההשוואתי והמיפוי הגנטי העלו כי אכן מדובר במין חדש של עטלף. בהמשך, שומרו גופותיהם של השניים והופקדו במוזיאון הטבע על שם הנסיכה מאהה-צאקרי בתאילנד.

 

שמורת הלה-בלה בדרום תאילנד


עוד ידיעות מסעירות על חיות:

(צילום: David Barnes)חיות מעמקים מאנטארקטיקה נשיכתו. רעה. פתן ים ממין Enhydrina schistosaהנחש הארסי בעולם: האמנם? האפלאונטולוג סבסטיאן טמבוסו מחזיק עצם ירך של לסטודון, עצלן קרקע קדום (צילום: Martín Batallés)מה מספרות עצמות העצלן הקדום

 

 

 

מה דעתכם?