מוח של ציפור? עופות חכמים נלחצים פחות

כנראה לא סתום. תוכי יפה (צילום: Sinead Friel, Flickr.com)

כנראה לא סתום. תוכי יפה (צילום: Sinead Friel, Flickr.com)

אתם עומדים על ענף, מנקרים איזו תולעת. לפתע אתם מבחינים בנמרון מרושע שכל רצונו לטרוף לכם את הצורה. איך אתם מגיבים? מסתבר שזה תלוי. מדענים מצאו כי האופן שבו גופם של עופות מגיב למצבי דחק משתנה בהתאם לגודל המוח: רמת ההורמון קורטיקוסטרון, המופרש במצבי עקה, נמוכה יותר אצל עופות בעלי מוח בנפח גדול מהממוצע, ביחס לממדי הגוף. החוקרים משערים כי עופות בעלי מוח גדול פיתחו דרכים אחרות, יעילות יותר, להתמודד עם מצבים מלחיצים.

התגובה הנוירואנדוקרינית – שחרור הורמונים לזרם הדם – היא מנגנון חשוב להתגברות על מצבי דחק בעבור כל בעלי החוליות, ובכלל זה העופות. היא מאפשרת למערכות הגוף להתמודד באופן מיידי עם האיום. עם זאת, כי חשיפה חוזרת ונשנית להורמוני דחק נחשבת מזיקה: היא עלולה לפגוע בבריאות ולקצר את תוחלת החיים.

 צוות החוקרים שפרסם את ממצאיו בכתב העת Proceedings of the Royal Society B סקר 189 מחקרים קודמים, שבמסגרתם נמדדו רמות קורטיקוסטרון וממדי מוח של עופות מ-119 מינים שונים. כאמור, נמצא יחס הפוך בין גודל המוח לרמת הורמון הדחק. ככל הנראה, העופות בעלי המוחות הגדולים יותר גם ניחנים ביכולות קוגניטיביות מפותחות יותר, שמאפשרות להם ללמוד מהניסיון ולהתמודד טוב יותר עם שינויים – ויכולות אלו מחליפות במידה רבה את המנגנון ההורמונלי.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


גלגל שיניים ברגליו האחוריות של חרק. צילום: Burrows/Sutton
מדהים: חרק עם גלגל שיניים

אבל גוזלי ישן, ישן וחולם, על אמהות שבשמיים (צילום: Steve Easterbrook, Flickr.com)
גוזלי תנשמת ישנים כמו תינוקות

לוימנוס גרשומי
מין עכביש חדש התגלה בישראל

מה דעתכם?