סוסון ים – איטי אבל קטלני

סוסון הים הוא אחד הדגים האיטיים ביותר שיש, אבל בכל הנוגע לציד, הוא ממש לא מפגר מאחור. הוא נחשב צייד טוב במיוחד ומצליח לתפוס ביעילות מפתיעה סרטנים ששוחים במהירות שיא יחסית לגודלם הזערורי. כשהתנאים לטובתו, סוסון ים מצליח לתפוס 90% מהטרף שהוא מנסה לצוד. איך הוא עושה זאת? מחקר חדש מגלה שזה הכל בראש: בזכות מבנה ראשם הייחודי של סוסוני הים, הסרטנים פשוט לא רואים את זה בא.

רוצח שקט. סוסון ים (צילום: Brad Gemmell, University of Texas)

רוצח שקט. סוסון ים (צילום: Brad Gemmell, University of Texas)

המזון החביב על סוסוני הים הוא השטרגליים (Copepoda), סרטנים קטנטנים שמסוגלים לנוע במהירות מפתיעה. אם הם מרגישים שדג זומם לזלול אותם, הם יכולים לגמוא בשנייה אחת מרחק הגדול פי 500 מאורך גופם. איך הם יודעים שהסכנה מתקרבת? הם חשים את תנודות המים, שהטורף יוצר רגע לפני המתקפה. כאן נכנס לתמונה ראשו של סוסון הים.

מחקר שהתפרסם בכתב העת Nature Communications מגלה כי מבנה הראש של סוסון הים מבטיח שבדיוק מעל ולפני נחיריו המים מופרעים במידה מועטה ככל האפשר. ציוד צילום משוכלל ביותר אפשר לחוקרים האמריקנים לתעד את מסע הציד של סוסון הים: בצילומים הוא נראה מתגנב לאטו אל הסרטן, נצמד אליו ובאבחת לסת חדה לוכד אותו לפני שהוא מספיק לשים גז. זה מרשים במיוחד לאור העובדה שדי לסרטן ב-3-2 אלפיות השנייה כדי להימלט מטורף מוצלח פחות.

צפו בסוסון הים חוטף סרטן:

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

צבוע (צילום: Marieke IJsendoorn-Kuijpers, CC BY 2.0)
לוח המודעות הריחני של הצבועים
ברווזן קדום (איור: Peter Schouten)
הברווזן הקדום הענקי של אוסטרליה
Sooglossus gardineri
הצפרדע הקטנה ששומעת מהפה

מה דעתכם?