לילית חדשה התגלתה בהרי עומאן

תגלית נדירה באזורנו: מין לא מוכר של לילית התגלה במחוז הררי מרוחק בסולטנות עומאן במזרח חצי האי ערב. העוף הדורס נמצא בידי אנשי The Sound Approach, גוף בריטי העוסק בהקלטה ובהפצה של שירת ציפורים.

הצפרים הבחינו בלילית בפעם הראשונה כאשר הקליטו קריאות של עופות אחרים על הר ושמו ג'בל אל-אחדר. "הקלטתי מין שאני מכיר היטב, ולפתע שמתי לב לקריאה חלושה ברקע, עם מקצב שמעולם לא שמעתי בעבר", מספר מגנוס רוב הבריטי בהודעה לתקשורת שהוציאה החברה. "עמיתי רנה פופ ואני ניסינו לשווא למצוא את הציפור המסתורית בלילה הבא, אך רק בלילה האחרון של המסע שלנו שמענו אותה שוב. היינו צריכים לנסוע לשדה התעופה כשהלילית הבלתי נראית קוראת את קריאותיה ממעלה הצוק".

האזור שבו התגלתה הלילית בעומאן (עשו זום-אאוט לצפייה בחלקים נרחבים יותר של המפה):


כעבור חודש הם חזרו להרי עומאן והפעם הצליחו גם לחזות בציפור בינות לסלעים. בשתי גיחות נוספות לאזור הם המשיכו להקליט ולצלם את הלילית ולעקוב אחרי פעילותה. לאחר מחקר מדוקדק, הם קבעו לבסוף כי אכן מדובר במין חדש – העוף הראשון שהתגלה בחצי האי ערב זה 77 שנה.

החוקרים קראו לעוף לילית עומאנית (Strix omanensis) כמחווה למדינה ולתושביה. הגילוי מתואר בפרוטרוט בכתב העת Dutch Birding – וגם ביומן מסע מיוחד, שבו ניתן לקרוא על השתלשלות העניינים ולהאזין לקריאותיה של הלילית.

אהלן! הלילית העומאנית מזווית נוספת (צילומים: The Sound Approach)

אהלן! הלילית העומאנית מזווית נוספת (צילומים: The Sound Approach) 

עוד חדשות מסעירות על חיות:


ירגזי מצוי. צילום: Airwolfhound, Flickr.com
התגבורת האווירית של עצי התפוח

מאובן של היצור המתכדרר הקדום ביותר. צילום: Javier Ortega-Hernández
"אורי כדורי" בן חצי מיליארד שנה

דבורת הדבש, צילום Eran Finkle
הדבורה מציגה: כוורת בהופעה חיה

מה דעתכם?