4 מיני לטאות חסרות רגליים התגלו בארה"ב

מדענים מקליפורניה גילו ארבעה מינים חדשים של לטאות חסרות רגליים החיים במדינה. עד כה, הכירו תושבי קליפורניה מין אחד בלבד של לטאה חסרת רגליים מהסוג Anniella. לפני 15 שנה, פצחו החוקרים תאודור פפנפוס וג'יימס פרהאם בחיפושים אחר מינים נוספים בסוג זה, בהניחם כי לזוחל הנפוץ למדי יש קרובי משפחה לא ידועים.

לאחר שמין הראשון התגלה בדיונות הסמוכות לשדה התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס, פיזר פפנפוס אלפי לוחות קרטון באזורים המדבריים, החשופים לשמש היוקדת, שבהם ציפה למצוא את הלטאות. הוא חזר שנה אחרי שנה כדי לבדוק אם הזוחלים תופסים מחסה במרווח הקריר מתחת ללוחות. כך התגלה מין נוסף בשדה נפט ובהמשך נמצאו שני מינים נוספים – בשולי מדבר מוהאבי ובשטח פתוח בעיר בדרום המדינה.

החוקרים עמדו על ההבדלים הגנטיים בין חמשת מיני הלטאות ועל מאפיינים נוספים המייחדים כל מין, כמו סידור הצבעים ומספר החוליות. התברר כי פרטים מהמינים החדשים כבר היו שמורים באוספים שונים, אך צבעיהם דהו ולא ניתן היה להבדיל ביניהם ולזהותם. הלטאות נקראו על שם ארבעה מדענים חשובים מאוניברסיטת ברקלי, והתגלית פורסמה בכתב העת Breviora.

קמטן חמוד (צילום: אבי בן זקן, CC-BY-SA-3.0)

קמטן חביב (צילום: אבי בן זקן, CC-BY-SA-3.0)

ברחבי העולם ישנן כמה וכמה משפחות של לטאות – המונות כ-200 מינים בסך הכל – שעברו תהליך מקביל ובו רגליהן התנוונו, כדי להבטיח התאמה טובה יותר לסביבת החיים. מבנה הגוף ה"נחשי" מאפשר ללטאות להתחפר במהירות בחול או בקרקע תחוחה. גם בישראל מוכרים כמה מיני לטאות חסרות רגליים, ובהם קמטן החורש וחומט נקוד. הם אולי זוחלים כמו נחשים, אבל אנחנו סבורים שהם הרבה יותר חמודים.

בתצלום למעלה: לטאה מהמין Anniella grinnelli שהתגלה בקליפורניה. צילום: Alex Krohn, UC Berkeley

עוד חדשות מסעירות על חיות:


גלגל שיניים ברגליו האחוריות של חרק. צילום: Burrows/Sutton
מדהים: חרק עם גלגל שיניים

דבורת הדבש, צילום Eran Finkle
שידור חי מכוורת הדבורים

לוימנוס גרשומי
מין עכביש חדש התגלה בישראל

מה דעתכם?