לראשונה מאז 1951: לווייתן נדיר נצפה בקנדה – פעמיים

לווייתן ענקי ונדיר ביותר מהמין אובלנה צפון-פסיפית (Eubalaena japonica) נצפה בסוף חודש אוקטובר מול חופי קנדה – בפעם השנייה השנה. קודם לכן, נראו הלווייתנים הללו רק בשש הזדמנויות במאה השנים האחרונות, ובכולן הם מצאו את מותם בידי ציידים. הפעם האחרונה הייתה ב-1951.

אובלנה צפון-פסיפית (צילום: John Durban, NOAA

אובלנה צפון-פסיפית (צילום: John Durban, NOAA

האובלנה הצפון-פסיפית מצויה בסכנת הכחדה חמורה בשל ציד מאסיבי – בעיקר במאה ה-19, אך גם בשנות ה-60 של המאה ה-20, אז חוסלו מאות לווייתנים בידי ציידים סובייטים. מלאכתם של הציידים הייתה קלה במיוחד לאור העובדה שהאובלנה הייתה מצויה בשפע בצפון האוקיינוס השקט ומשום שמדובר בחיה גדולה מאוד – עד 18 מטרים אורכה – שנעה באיטיות רבה. בחלק המערבי של צפון האוקיינוס השקט שרדו כמה מאות לווייתנים, ואילו מחקר מ-2011 העריך כי בחלק המזרחי של אזור המחיה שלהם, מונה אוכלוסיית הלווייתנים ממין זה כשלושים פרטים בלבד. המחקר מאשים נחרצות את הציידים הרוסים במצבם העגום כל כך של הלווייתנים וגורס כי אלמלא מסעות הציד האחרונים, הייתה יכולה אוכלוסיית האובלנה להתאושש באיטיות.

הפעם הראשונה שהאובלנה נצפתה בקנדה אחרי יותר משישים שנה הייתה ביוני. חוקרים מטעם ארגון ממשלתי הבחינו בענק האיטי בעת שערכו סקר לווייתנים מול חופי קולומביה הבריטית. הם עקבו אחריו במשך 17 שעות בסך הכל – חוויה שהותירה אותם נפעמים ומאושרים. "כשהבנו מה אנחנו רואים, לא האמנו למראה עינינו", סיפר הביולוג ג'יימס פילקינגטון. "לא חשבתי שאראה אובלנה צפון-פסיפית בכל ימי חיי, קל וחומר שאזכה להזדמנות לחקור אותה במשך כמה ימים. הייתי באקסטזה!".

צפו באובלנה צפון-פסיפית שוחה מול חופי קנדה, ביוני 2013:

על פי הדיווח ב"ונקובר סאן", הלווייתן שנצפה ב-25 באוקטובר הוא פרט שונה מזה שנראה ביוני ואף גדול ממנו. החוקר שנקרא לאשר את התצפית סיפר כי הוא הבחין בפצע שהגליד על לסתו העליונה של היונק. לדבריו, ככל הנראה, הלווייתן נפצע בעת שהסתבך ברשת דיג.

מה דעתכם?