למה אנחנו אוהבים כלבים עם עיניים עצובות?

בשבילי עיניים גדולות ואף פחוס בבקשה: אין טעם להכחיש, רובנו מעדיפים חיות מחמד שגם בבגרותן נראות קצת כמו גורים. זה פשוט חמוד יותר. היחסים הגוריים בין תווי הפנים הם גם אחד הדברים שמבדילים כיום בין רוב זני הכלבים לאבות-אבותיהם הזאבים. אך האם הבעות פנים "ילדותיות" של כלבים מסוימים ממש גורמות לבני אדם לבחור דווקא בהם כידידים לכל החיים? על פי מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת PLOS ONE, התשובה היא בהחלט כן.

אווווווווו (צילום: rawlands, CC BY 2.0)

אווווווווו (צילום: rawlands, CC BY 2.0)

במסגרת המחקר, פיתחו מדעניות מבריטניה ומארה"ב את DogFACS – The Dog Facial Action Coding System, כלי לזיהוי ולקידוד הבעות פנים של כלבים על סמך תנועות השרירים שיוצרות את ההבעות. לשם כך, הן נעזרו בסרטי וידאו המתעדים כלבים ובהם גם יותר ממאה סרטוני יוטיוב. המערכת שהן יצרו מתבססת על מערכת המשמשת משנות ה-70 לקידוד הבעות פנים אנושיות.

כדי לבחון את ההשלכות המעשיות שיש להבעות פנים ילדותיות אצל כלבים, תיעד צוות המחקר את התנהגותם של כלבים שהוצעו לאימוץ בארבעה מקלטים בבריטניה, בעת שאדם עמד מול הכלוב שלהם והושיט את ידו קדימה. כל כלב צולם במשך שתי דקות, הבעות פנים שלו קודדו באמצעות מערכת DogFACS ונספרה שכיחות הופעתן בסרט. התברר כי כלבים שהרבו לכווץ את החלק הפנימי של גבותיהם – הבעה "עצובה" שגרמה לעיניהם להיראות גדולות וגבוהות יותר – אומצו מהר יותר מכלבים אחרים. עיניים גדולות וגבוהות נחשבות לביטוי מובהק של פדומורפיזם – הופעה של תכונות האופייניות לגורים גם בבגרות. לא נמצא קשר בין פעולות ידידותיות אחרות, כמו כשכוש בזנב והתקרבות אל המבקר, לקיצור זמן השהייה במקלט.

משמאל, כלב עם הבעת פנים נייטרלית, ומימין כלב מרים את גבתו הימנית (מתוך PLOS ONE)

כן, יש לו משהו עצוב בעיניים. A – כלב עם הבעת פנים נייטרלית; B – הכלב מרים את גבתו הימנית (מתוך PLOS ONE)

לדברי החוקרות, הנתונים מצביעים על כך שהבעות המשוות לפני הכלבים מראה "גורי" נבחרות על ידי בני אדם באופן פעיל ולא רק מהוות תוצא לוואי של העדפת כלבים לא תוקפניים. אף שהן מתמקדות בסיטואציה בת זמננו – אימוץ בכלבייה – הן מעלות את ההשערה שהזאבים שנעשו מבוייתים כדי ליהנות מהיתרונות שיש לחיים לצד בני אדם, עשו זאת לא רק בכך שנעשו צייתנים ושלווים יותר אלא בכך שניצלו את החולשה האנושית לפרצופים מתוקים.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

מולי הילדה עם ליסה הכלבה (צילום: Dean Wissing, CC BY-SA 2.0)כלב בילדות זה טוב לבריאות טפיר חדש (צילום: Fabrício R. Santos)תגלית מרעישה: טפיר חדש נמר שלג בשלג (Tambako the Jaguar, CC BY-ND 2.09לא תצפו בחיות חמודות בשלג?

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.