משחקים בכאילו: כלבים קטנים מעמידים פנים שהם גדולים

כלבים מגלמים כלבים גדולים יותר בזמן שהם משחקים – כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Applied Animal Behaviour Science. החוקרים ההונגרים ערכו ניסוי שהראה כי בשעת משחק, משמיעים הכלבים נהמות שכלבים אחרים מפרשים כנהמות של כלב גדול.

הניסוי מתבסס על התיאוריה שלפיה ישנה התאמה בין מאפיינים אקוסטיים של קולות לממדי הגוף של החיה שמשמיעה אותם. החוקרים הקליטו נהמות של כלבים ששיחקו במשיכת חבל עם הבעלים שלהם וכן נהמות של כלבים שגוננו על עצם. הם השמיעו את ההקלטות ל-48 כלבים אחרים והקרינו להם תמונות של שני כלבים – כלב גדול וכלב קטן. למשמע נהמת ההגנה על המזון, הכלבים הנבדקים הסתכלו על תמונת הכלב שגודלו דומה לגודל הכלב שבאמת השמיע את הנהמה. כאשר הם שמעו את נהמות המשחק, נטו הכלבים להפנות מבטם לעבר הכלב הגדול יותר, גם אם הכלב שהשמיע אותן בפועל היה קטן.

גררררר. כלב משחק "משוך בחבל" (צילום: Christine und David Schmit, Flickr)

גררררר. כלב משחק "משוך בחבל" (צילום: Christine und David Schmit, Flickr)

החוקרים מסבירים כי שני סוגי הנהמות משמשים לתקשורת למרחקים קצרים – מי ששומע את הקולות גם רואה את הכלבים הנוהמים. במקרה של משחק, הפער בין מה שרואים למה ששומעים רק מוסיף לכיף; כמו הניתורים והתנועות המוגזמות, הוא מבהיר שהכל בכאילו. במקרה של הגנה על מזון, כלבים מעדיפים לא להפריז. אם ממילא רואים אותך, אין טעם להעמיד פנים שאתה יותר גדול ממה שאתה ולהסתכן בקטטה רצינית.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


עכבר על ראש של חתול. צילום:  Denis Defreyne, Flickr.com
עכברים מאבדים פחד מחתולים

יללנים קטנים וחמודים. גורי זאבים (צילום: Smithsonian's National Zoo)
למי מייללים הזאבים?

תנין מזנק
דרמה בארבע תמונות

 

מה דעתכם?