איך יודעים מה כלבים מרגישים כשהם משכשכים?

אם חשבתם שאצל כלבים כשכוש הוא כשכוש הוא כשכוש, תחשבו שוב. מחקר חדש מראה כי כלבים מגיבים אחרת לכשכושי זנב של כלבים אחרים – אם הזנב נוטה לצד ימין ואם הוא נוטה לצד שמאל. פירוש הדבר שמוחם של כלבים, כמו מוחם של בני האדם, אינו סימטרי: כל אחת מהאונות, הימנית והשמאלית, ממלאה תפקידים אחרים.

החוקרים האיטלקים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Current Biology כבר מצאו בעבר כי כלבים נוטים לכשכש בזנבם לצד ימין כאשר הם חשים רגשות חיוביים, למשל כשהם רואים את הבעלים שלהם, ואילו תחושות שליליות שהתעוררו, למשל, למראה כלב מאיים, הובילו לכשכושים לצד שמאל. תנועות הזנב הן פועל יוצא של הפעילות המוחית: פעילות באונה השמאלית מתבטאת בכשכוש לימין, ולהיפך.

הכל טוב אח שלו? נשיא ארה"ב ברק אובמה עם הכלב המשפחתי בו אובמה (צילום: הבית הלבן)

הכל טוב אח שלו? נשיא ארה"ב ברק אובמה עם הכלב המשפחתי בו אובמה (צילום: הבית הלבן)

המחקר החדש בדק אם כלבים גם יודעים לפענח תנועות זנב של כלבים אחרים. החוקרים הראו לכלבים הנבדקים סרטוני וידאו, שבהם נראו כלבים מכשכשים בזנבם – לימין או לשמאל. כאשר הכלבים ראו שהכלב בסרטון מכשכש לשמאל, קצב הלב שלהם עלה והם הפגינו סימני חרדה. לעומת זאת, כאשר צפו בכלב מכשכש לימין, נשארו הכלבים רגועים לגמרי. כדי לנטרל השפעה של סימנים אחרים על תגובת הכלבים, הקרינו להם החוקרים סרטונים שבהם הופיעו צלליות של כלבים במקום תמונה של ממש. התגובה הייתה דומה.


הסרטון שהוקרן לכלבים בניסוי:

החוקרים אינם טוענים שמדובר בצורת תקשורת מודעת שמשמשת את הכלבים, אלא מעריכים כי הפעילות המוחית גוררת באופן אוטומטי נטייה לימין ולשמאל. עם זאת, הם מציינים כי ההבחנה שהם עשו יכולה לעזור לבעלי כלבים ולווטרינרים להבין קצת יותר טוב את מצב רוחם של ההולכים על ארבע.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


כלבלב חמוד
כלבים קטנים מעמידים פני גדולים

אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com
על חשיבותם של ליקוקים

הסייחה הקטנה רובצת על הדשא
סייחה נדירה נולדה בארה"ב

מה דעתכם?