מחקר גנטי קובע: כלבים בויתו לראשונה באירופה

היכן ומתי נהפך הכלב לידידו הטוב ביותר של האדם? אף שהשאלה קרובה ללבנו, התשובה אינה חד-משמעית. ישנן ראיות לכך שביות כלבים במזרח אסיה החל לפני כ-15 אלף שנים, ואולם באירופה ובסיביר נמצאו מאובני קדומים בהרבה, שגילם 30 אלף שנה ויותר, של בעלי חיים הדומים לכלבים של היום. מחקר חדש שמתפרסם כעת בכתב העת Science מבקש לפסוק בסוגיה וקובע כי מקורם של הכלבים המבויתים ביבשת אירופה.

כלב דינגו אצילי על חוף הים (צילום: Sam Fraser-Smith, CC BY 2.0)

אצילית! דינגו על חוף הים (צילום: Sam Fraser-Smith, CC BY 2.0)

צוות החוקרים הבינלאומי מיפה את הדי.אן.אי המיטוכונדרי – זה המצוי בגופיפים בתא הקרויים מיטוכונדריה ולא בגרעין – של 18 כלבים קדומים מאירו-אסיה ומיבשת אמריקה והשווה אותו לחומר הגנטי של 148 זאבים וכלבים מודרניים, ובהם גם כלבי דינגו וקויוט וגזעי כלבים אפריקניים וסיניים. הם גילו כי בין רוב הכלבים בני זמננו לכלבים הקדומים ששרידיהם נמצאו באירופה ישנה הקרבה המשפחתית הגדולה ביותר. להערכת החוקרים, ביות הכלב החל לפני 18,800 עד 32,100 שנים באירופה.

המחקר מראה כי כל הכלבים שנבדקו מתמיינים לארבעה "ענפים", או קליידים – קבוצות הכוללות אב קדמון מסוים ואת כל צאצאיו – ורובם אף משתייכים לקלייד מסוים שקיבל את הסימון קלייד A. נמצא כי לשלוש מהקבוצות הללו, A, C ו-D, שיחד מהוות 78% מהרצפים הגנטיים של הכלבים שנכללו במחקר, יש קרובי משפחה בקרב הנציגים הכלביים האירופיים הקדומים. אפילו כמה כלבים שחיו ביבשת אמריקה לפני אלף עד 8,000 שנה שויכו לקלייד A לצד הכלבים המודרניים, והתברר כי קבוצה זו קרובה יותר מכל לזאב בן 32 אלף שנה שהתגלה במערה בשווייץ. פירוש הדבר, אומרים החוקרים, כי הכלבים הובאו לאמריקה בידי בני האדם הראשונים שהגיעו ליבשת. הכלבים בקלייד שנותר, קלייד B, זוהו כקרובי משפחתם של זאבים בני זמננו משבדיה ומאוקראינה.

לדברי המדענים, הממצאים מעידים על כך שמוצאו של הכלב המבוית מאירופה ולא מהמזרח התיכון או ממזרח אסיה, כפי שנטען בעבר. מניתוח ההתפצלויות בעץ המשפחתי של הכלבים אף עולה כי ביות הכלבים קדם למהפכה החקלאית והיה תולדה של המפגש שלהם עם ציידים-לקטים שחיו באירופה בימי קדם.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


מה אתם מרחרחים שם, צבועים נקודים? (צילום: cuatrok77, CC BY 2.0)
ההודעות הריחניות של הצבועים

ארמדיל ענק (צילום: Kevin Schafer)
הארמדיל חופר, כל החיות נהנות

A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA.
צפו: כיצד מפלטים דג משוט

מה דעתכם?