הטרילוביטים מציגים: "אורי כדורי" בן 510 מיליון שנה

כל ילד מכיר את הקסם הידוע בכינויו "אורי כדורי" – נגיעה קלה, והסרטן היבשתי הקטן מתקפל לצורת כדור קשיח, איבריו הרכים מוגנים מאחורי לוחות שריון נוקשים. כעת מסתבר שיכולת המופלאה הזאת צברה קילומטרז' נכבד ביותר על כדור הארץ: מחקר חדש מציג את העדות המוקדמת ביותר להתכדרות אל מול פני הסכנה – מאובן של טרילוביט מהסוג Mummaspis, שגילו למעלה מ-510 מיליון שנה.

הטרילוביטים היו מחלקה של פרוקי רגליים ימיים, שחיה הרבה לפני זמננו: ראשיתה בתור הקמבריון, שהחל לפני 545 מיליון שנה, והיא שרדה למעלה מ-270 מיליון שנה. הטרילוביטים ידועים בזכות המעטפת הקשיחה שלהם, שבגינה שרדו עד היום הרבה מאוד פרטים מאובנים, ובזכות עושר המינים הנמנים עם המחלקה. ידוע על יותר מ-20 אלף מיני טרילוביטים, חלקם זעירים וכמה מהם ענקים שאורכם מגיע לעשרות סנטימטרים.

טרילוביט מכודר (צילום: Mark A. Wilson)

טרילוביט מכודר (צילום: Mark A. Wilson)

יודעים גם כי טרילוביטים רבים רכשו את אחת מטקטיקות ההתגוננות הקדומות ביותר המוכרות בטבע: קיפול הגוף לכדי כדור קשיח שלא ממש כיף ללעוס. עם זאת, עד כה חשבו מדענים שהיכולת הזאת לא הייתה קיימת אצל נציגיהם הקדומים ביותר של הטרילוביטים – האולנלידים, שמבנה גופם פשוט יחסית.

טרילוביט מהסוג אולנלוס

טרילוביט מהסוג אולנלוס

במחקר שהתפרסם אתמול בכתב העת Biology Letters מתוארים שני טרילוביטים מאובנים שנמצאו בקנדה, ושניהם אולנלידים מכודרים להפליא; באחד אף מהם רואים את הזנב מכסה את החלק האחורי של הראש (זהו המאובן המצולם בתמונה מעל הכותרת. כדי להבין בערך מה קורה שם, היעזרו בתמונה מימין, שבה נראה מאובן של טרילוביט מכודר מתקופה מאוחרת יותר).

החוקרים מאוניברסיטת קמברידג' מסבירים כי גופם של מיני טרילוביטים מאוחרים יותר אכן מותאם הרבה יותר לצורת ההתגוננות החביבה עליהם – בין היתר התפתחו אצלם מנגנונים שנעלו אותם בתנוחת הכדור, כך שטורפים לא יכלו לפרוץ את מעטפת ההגנה. אצל המינים הקדומים לא היו מנגנונים כאלה, ואם הם מתו בעודם מכווצים לכדור, גופם רפה מיד וחזר לתנוחתו המקורית. משום כך, חיפשו החוקרים אחר טרילוביטים קדומים שנקברו באדמה מיד עם מותם, ומצאו את מבוקשם באלברטה, קנדה.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


גדרון הסלע הניוזילנדי האלפיני (Xenicu gliviventris) צילום: Flicker id57Andrew
חדשות טובות לציפור העתיקה

כלבלב חמוד
כלבים קטנים נוהמים: אני גדול!

עוקץ העקרב הקדום
עקרב בן 360 מיליון שנה

מה דעתכם?