טיקטאליק: הדג הקדום שנעמד על רגליו האחוריות

דג עם מרפקים. טיקטאליק (איור: Kalliopi Monoyios)

דג עם מרפקים. טיקטאליק (איור: Kalliopi Monoyios)

הוא חי במקווי מים מתוקים ורדודים והיו לו שיניים חדות, זימים וקשקשים, אבל גם כלוב צלעות וריאות פרימיטיביות, צוואר גמיש, ואפילו כתפיים ומרפקים. הכירו את הטיקטאליק (Tiktaalik roseae) – יצור שחי לפני 375 מיליון שנה ונחשב למין מעבר בין דגים להולכים על ארבע. ואם עד כה התמקדו החוקרים בסנפירים הקדמיים המתוחכמים שלו, כעת מתברר שגם הסנפירים האחוריים היו מפותחים למדי, באופן שאולי אפשר לו "ללכת" על הקרקעית. התגלית החדשה מערערת על הסברה הקיימת, שלפיה דגים מסוימים פיתחו "הנעה קדמית", אבל הליכה על ארבע התפתחה רק אצל שוכני היבשה הראשונים.

מאמר חדש שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Society of Sciences מתאר לראשונה אגן מאובן של טיקטאליק שנמצא באותו האתר בצפון קנדה שבו התגלה היצור לראשונה ב-2004. התברר כי האגן של הטיקטאליק לא היה שונה מאוד מזה של שוכני היבשה הראשונים. חגורת האגן שלו הייתה רחבה כמו חגורת הכתפיים והיה לו מפרק ירך כדורי, שאליו התחברה עצם ירך בעלת טווח תנועה גדול. עצם הירך אמנם לא נמצאה, אך רקמת הסנפיר המאובנת מצביעה על כך שהסנפירים האחוריים היו ארוכים כמו הקדמיים.

לדברי החוקרים האמריקנים, מאפיינים אחרים של אגן הטיקטאליק עדיין לא היו מפותחים כמו אצל ההולכים על ארבע, אך מנגד אין ספק שגפיו האחוריות ניחנו באפשרות תנועה נרחבת למדי. ייתן שטיקטאליק חתר באמצעות הסנפירים האחוריים ואפשר שהוא "צעד" על קרקעית מקווה המים, כמו דגי הריאות בני-זמננו. כך או כך, מסכמים החוקרים, נראה שהתפתחות הגפיים האחוריים החלה אצל הדגים והואצה מאוחר יותר אצל שוכני היבשה.

צפו בהסבר של מגלה הטיקטאליק, פרופ' ניל שובין מאוניברסיטת שיקגו:

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

ד"ש מהסבים. סלע שנמצא בתצורת דרסר באוסטרליה ומציג סימני חיים קדומים (צילום: Nora Noffke)
הצצה לראשית החיים על הכדור
ברווזן קדום (איור: Peter Schouten)
הברווזן הקדום הענקי של אוסטרליה
עכבר נגד עקרב (צילום: Ashlee Rowe)
העכבר שמכסח עקרבים קטלניים

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.