טפיל החתולים הקטלני נמצא בלווייתנים באזור הארקטי

הטפיל טוקסופלזמה גונדי (Toxoplasma gondii) בתצורתו המידבקת נמצא לראשונה אצל לווייתנים מהמין לבנתן לבן באזור הארקטי, כך דיווחו מדענים מאוניברסיטת קולומביה הבריטית בכנס השנתי של האגודה האמריקנית לקידום המדע (AAAS), שנערך בימים אלו בשיקגו. הטפיל הנפוץ, שמתרבה רבייה מינית רק במעי החתול, אינו מזיק לרוב בני האדם, אך במקרים קיצוניים הוא עלול לגרום לעיוורון ומסוכן במיוחד לעוברים ולאנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה. זיהויו הוא חדשות רעות לאינואיטים תושבי האזור, שבשר הלווייתן הוא מרכיב מרכזי בתפריט שלהם.

נפל קורבן ל"הפשרה הגדולה". לבנתן לבן (Hafiz Issadeen, CC BY 2.0)

נפל קורבן ל"הפשרה הגדולה". לבנתן לבן (Hafiz Issadeen, CC BY 2.0)

עוד על טוקסופלזמה גונדי: המחלה שגורמת לעכברים לאבד את הפחד מחתולים

בשר לווייתן מיובש

מרכיב חשוב בדיאטה. בשר לווייתן תלוי לייבוש

לדברי ד"ר מייקל גריג וד"ר סטיבן רבטרי מהיחידה לחקר יונקים ימיים באוניברסיטה הקנדית, הגירת הטפיל צפונה התאפשרה בגלל "ההפשרה הגדולה" באזור הארקטי. ככלל, קרחונים חוסמים מעבר של מיקרואורגניזמים מחוללי מחלות מהאזורים החמים יותר לאזורי הקטבים, ואולם נראה ששינויי האקלים אפשר לטפיל הנודע לשמצה להגיע לפונדקאים גם בחלק זה של העולם. החוקרים מציינים כי האופן שבו האינואיטים מכינים את בשר הלווייתן ככל הנראה יספיק כדי לחסל את הטפילים, אולם נשים הרות צריכות להיזהר מטיפול בבשר לווייתן נא ומאכילתו. הטפיל מתפשט בדרך כלל עקב צריכת בשר נא או מים שבאו במגע עם קרקע אשר הכילה צואת חתולים.

החוקרים זיהו גם זן לא מוכר של הטפיל סרקוציסטיס שגרם לדבריהם למותם של 406 כלבי ים אפורים בצפון האוקיינוס האטלנטי ב-2012. הזן החדש, שהחוקרים החליטו לקרוא לו Sarcocystis pinnipedi אינו מסוכן לבני אדם, אך הוא כבר קטל אריות ים, כלבי ים, ניבתנים ואפילו דובי קוטב ודובי גריזלי.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

זאב אפור (צילום: Steve Jurvetson, CC BY 2.0)
הקרב על הזאב האפור
כלב ים אפור (צילום: Amanda Boyd, USFWS)
גורי כלב ים – בשידור חי
עמלץ לבן (צילום: Hermanus Backpackers, CC BY 2.0)
גם עמלץ לבן עלול לחלות בסרטן
 

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.