ראיית הצבעים המטורפת של חסילון המנטיס

חסילון המנטיס רואה צבעים באופן שאין שני לו בעולם החי, כך קובע מאמר חדש שהתפרסם בכתב העת Science. עיני הסרטנים המשתייכים לסדרה זו (Stomatopoda) מורכבות ביותר; הן מצוידות בלא פחות מ-12 סוגי תאים האחראים על ראיית צבע – יותר מעיני כל בעל חיים אחר. אם בעבר חשבו שהמנטיס פשוט רואה הרבה יותר גוונים מאתנו, כעת מציעים חוקרים כי ראיית הצבע שלו מתבססת על סריקה בלתי פוסקת ועל זיהוי צבעים – להבדיל מהשוואה בין גוונים.

עיני המנטיס סורקות בלי הפסקה: כך זה נראה

העין האנושית מסתפקת בשלושה סוגי תאים שמופעלים על ידי אור באורכי גל שונים – אור אדום, אור ירוק ואור כחול – והמוח משלב את המידע שמגיע משלושת סוגי התאים כדי להבחין בין גוונים שונים. מדוע, אם כן, נזקקים חסילוני המנטיס לקולטי צבע רבים כל כך? האם הם רואים את העולם בגוונים מגוונים שונים, שהעין האנושית לא מסוגלת להבחין בהם?

אל תתעסקו אתו. חסילון המנטיס (צילום:  prilfish, CC BY 2.0)

אל תתעסקו אתו. חסילון המנטיס (צילום: prilfish, CC BY 2.0)

מניסוי שערכו חוקרים מאוסטרליה ומטאיוואן עולה באורח מפתיע כי חסילוני המנטיס אינם מגלים רגישות יוצאת דופן לגוונים. החוקרים אימנו חסילוני מנטיס לקשר אור בצבע מסוים להאכלה. כדי לבדוק את יכולתם להבין בגוונים, הם הציגו לחסילונים שני סיבים אופטיים בצבעים שונים, חיכו שהחסילון ייגע באחד מהם בצבתותיו האימתניות ונתנו לו "פרס" על בחירה נכונה בגוון המבוקש. החוקרים שינו בהדרגה את גווני האור, עד לנקודה שבה החסילונים כבר לא יכלו להבדיל בין שני הגוונים ושיעור ההצלחה שלהם ירד ל-60% (סף זה נקבע על פי ניסויים קודמים בבעלי חיים). התברר כי חסילוני המנטיס החלו להיכשל במשימה כאשר עין אנושית עדיין הייתה מסוגלת להבחין בהבדל בין שני גוונים, כמו למשל צהוב כהה וכתום.

החוקרים משערים כי עיני המנטיס פועלות בצורה ייחודית לחלוטין. התאים שקולטים צבע מסודרים אצלו ברצועה במרכז הרשתית והוא משתמש ברצועה זו כדי לסרוק את סביבתו הססגונית; חסילוני המנטיס חיים בשוניות אלמוגים, שבהן כידוע לא חסר צבע. במהלך הסריקה, כל צבע מפעיל חלק מ-12 סוגי התאים ונוצרת מעין תבנית ייחודית המתאימה לצבע זה. ה"קידוד" בתבניות מאפשר לעיני המנטיס לזהות במהירות רבה צבעים שונים, ללא צורך בעיבוד המידע היחסי המגיע מכל סוגי התאים הקולטים, כפי שקורה למשל במוח שלנו. החוקרים כותבים כי סביר להניח שיכולת זיהוי הצבעים חיונית להישרדות החסילונים, שמנהלים אורח חיים קרבי וטריטוריאלי ביותר וידועים בעוצמת מכות הצבת שהם יכולים להנחית על יריביהם.

מכה כמו כדור אקדח: צפו בסרטון על החסילון המתאגרף

עוד חדשות מסעירות על חיות:

גם חמוד, גם רפואי. עצלן (צילום: Sergio Delgado, CC BY 2.0)איפה מסתתרת האנטיביוטיקה של העתיד? אווווווווו (צילום: rawlands, CC BY 2.0)למה אנחנו אוהבים כלבים "עצובים"? חוטף וזולל. גמל שלמה סחלבי (צילום: James C. O’Hanlon)זה לא סחלב, זה טורף ערמומי

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.