תיעוד דרמטי: כך מצילים את חייהם של לווייתנים

שני מבצעים נועזים להצלת לווייתנים שנקלעו למצוקה לאחר שהסתבכו בציוד דיג ובפסולת ימית התרחשו בשבוע שעבר בארה"ב. המקרה הראשון אירע מול חופי מדינת ג'ורג'יה. ביולוגים חילצו לווייתן מהמין אובלנה צפון-אטלנטית, זכר בן ארבע שנים, מחוט דיג עבה שאורכו כמאה מטרים. לדברי החוקרים, הם לא הצליחו להסיר חלק מהחוט שנתקע במזיפות של הלווייתן – הלוחות שבאמצעותם הוא מסנן את מזונו מהמים. הם מקווים שהיונק הימי יצליח להיפטר מהשאריות בכוחות עצמו ויופיע באזור גם בעתיד.

לראשונה מאז 1951: לווייתן נדיר נצפה בקנדה – פעמיים

מדובר בלווייתן נדיר ביותר: רק כ-450 פרטים נותרו בצפון האוקיינוס האטלנטי. הסתבכות במיני חוטים וחבלים שדייגים משאירים מאחוריהם היא אחד הגורמים המרכזיים לפציעות ולמוות בקרב הלווייתנים ממין זה: כ-80% מהם נותרו מצולקים כתוצאה ממפגש עם ציוד דיג.

צפו בחילוץ האובלנה הצפון-אטלנטית:

מצילים לווייתן נדיר מהמין אובלנה צפון אטלנטית (צילום:  Georgia Wildlife Resources Division, CC BY-NC-SA 2.0)

מחכים שישוב. הלווייתן הנדיר מהמין אובלנה צפון אטלנטית (צילום: Georgia Wildlife Resources Division, CC BY-NC-SA 2.0)

המקרה השני אירע בהוואי. מומחים ממנהל האוקיינוסים והאטמוסיפירה הלאומי של ארה"ב (NOAA) ומגופים נוספים נחלצו לעזרתו של לווייתן גדול סנפיר, שהסתבך בפסולת ימית באזור האי מאווי. לאחר שהלווייתן האומלל נצפה כמה פעמים בימים שקדמו למבצע, הצליח להגיע אליו צוות חילוץ מקצועי, שנעזר בסכין מעוקל מיוחד שהותקן על מוט ארוך, כדי לחתוך את הכבלים שהקיפו את ראשו ואת פיו של היונק הימי. לדברי המחלצים, הלווייתן היה נתון בסכנת חיים. לאחר ששוחרר הוא אמנם נראה כחוש וחיוור, אך כעת יש לו סיכוי להבריא.

צפו בחילוץ הלווייתן גדול הסנפיר (בשלושה שלבים):

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

לא קר לה. שושנת הים שחיה בקרח באנטארקטיקה (צילום: Dr. Frank R. Rack, ANDRILL Science Management Office, University of Nebraska-Lincoln)
שושנת ים שחיה בתוך הקרח
(צילום: Farah Castillo)
נדיר: לווייתנים "סיאמיים"
גור דובי קוטב בגן החיות במינכן (צילום: Hellabrunn Zoo)
הכי חמוד שיש: לידת דובי קוטב

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.