הכירו את הסיאץ': דינוזאור טורף שקדם לטי-רקס

שרידיו של דינוזאור טורף עצום ממדים, אחד משלושת מיני הדינוזאורים הטורפים הגדולים ביותר שהתגלו בצפון אמריקה, נמצאו במדינת יוטה בארה"ב, כך פורסם בכתב העת Nature Communications. לטענת החוקרים שגילו אותו, הדינוזאור החדש – שנקרא Siats meekerorum על שם מפלצת אוכלת אדם מהמסורת השבטית המקומית ביוטה – היה טורף העל הדומיננטי של תקופתו. לדברי המדענים, הסיאץ' חי לפני כ-98 מיליון שנה – כ-30 מיליון שנה לפני בואו של הטורף המפורסם מכולם, הטירנוזאורוס רקס.

סיאץ', דינוזאור טורף שהתגלה ביוטה (איור: Jorge Gonzales)

סיאץ', דינוזאור טורף שהתגלה ביוטה (איור: Jorge Gonzales)

חוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה וממוזיאון הטבע על שם פילד בשיקגו זיהו את המין החדש על סמך חלקים משלד מאובן של פרט צעיר שנחשפו ב-2008 בתצורת הסלע סידר מאונטיין ביוטה. כאשר היה בחיים, אורכו של הדינוזאור המתבגר היה יותר מתשעה מטרים והוא שקל כארבע טונות.

מגליו של הסיאץ' משייכים אותו לקבוצה טקסונומית ושמה קרכרודונטוזאוריים, שכל חבריה היו טורפים ענקיים. הסיאץ' הוא הקרכרודונטוזאור השני שהתגלה בצפון אמריקה; הראשון היה האקרונתוזאורוס, שהתגלה ב-1950. האקרונתוזאורוס, שחי כעשרה מיליון שנה לפני הסיאץ', הגיע לאורך של 12 מטרים. להערכת החוקרים, בבגרותו צמח הסיאץ' לממדים דומים, כך שהשניים מתחרים על המקום השני בדירוג הטורפים הענקיים של היבשת. המקום הראשון שייך כמובן לטי-רקס, שעל פי הערכות שונות, היה מאסיבי בהרבה.

החוקרים מסבירים כי גילוי הסיאץ', שהסתובב באזור יוטה בשלהי תור הקרטיקון (שנמשך מלפני 145 מיליון שנה ועד לפני 66 מיליון שנה) משלים את הפער הקיים בידע על התקופה שבה עברה השליטה מהקרכרודונטוזאורים לטירנוזאורים. ככל הנראה, התחרה הסיאץ' בטירנוזאורים בני זמנו על מקורות מזון, וגבר עליהם בקלות משום שהם היו קטנים ממנו בהרבה. החוקרים מעריכים כי היה על הסיאץ' להיעלם מהשטח כדי לאפשר לטי-רקס מזרה האימה להופיע על במת ההיסטוריה.

צפו בפלאונטולוגית לינדסי זאנו מאוניברסיטת צפון קרוליינה מסבירה על התגלית:

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

ד"ש מהסבים. סלע שנמצא בתצורת דרסר באוסטרליה ומציג סימני חיים קדומים (צילום: Nora Noffke)
הצצה לראשית החיים על הכדור
ברווזן קדום (איור: Peter Schouten)
הברווזן הקדום הענקי של אוסטרליה
עכבר נגד עקרב (צילום: Ashlee Rowe)
העכבר שמכסח עקרבים קטלניים

מה דעתכם?