דובי קוטב מחכים לקרח בשידור חי

מדי סתיו מתאספים מאות דובי קוטב על חופיו של מפרץ ההדסון בקנדה, בהמתנה לקור הגדול שיקפיא את מי הים ויאפשר להם לנוע צפונה בעקבות המזון החביב עליהם (כלבי ים חמודים). מיזם של ארגון דובי הקוטב הבינלאומי (Polar Bears International) מעביר בכל יום את תנועת הדובים בשידור חי ומזמין את הקהל לתפוס בלחיצת כפתור תמונות יפות במיוחד של הפלא הלבן.

מסלול הנדידה השגרתי של דובי הקוטב בחוג הארקטי הוא בעקבות הקרח. בקיץ, כשהקרח מפשיר, נודדים הדובים צפונה אל האזורים הקפואים וכאשר הקיפאון מתפשט, עם חורף, הם נודדים בעקבותיו דרומה. באזור מפרץ ההדסון התנאים הגיאוגרפיים המיוחדים לאזור יצרו תופעה חריגה: במקום לסגת אל מעמקי חוג הקוטב, הדובים פשוט מחכים במשך קיץ שלם שהקרח יחזור.

מפרץ ההדסון:


בתקופת ההמתנה הדובים מצויים במצב חסכוני באנרגיה המכונה תנומה בהליכה (walking hibernation). מצב זה מאפשר להם לצלוח את ימי הקיץ, שבהם אין לענקים הלבנים גישה למקורות מזון. בבוא הסתיו, עם התקרב מועד השיבה צפונה, מגיעים מאות דובים מנומנמים אל המפרץ וממתינים להיווצרותו של מעטה הקרח על פני המים שיאפשר את נדידתם חזרה לקוטב.

השנה היא השנה השלישית לפעולתו של מיזם מצלמת הרשת של ארגון דובי הקוטב הבינלאומי, בשיתוף עם חברת טיולים מקומית. הצוות עוקב אחר תנועת הדובים בסביבת העיירה צ'רצ'יל ומאפשר צפייה ישירה בתופעת הטבע המרגשת. המצלמות פעילות מדי יום בין השעות 08:00 – 16:00 זמן מקומי, שזה בערך בין ארבע אחר הצהריים לאחת בלילה לפי שעוננו.

לחצו על הצלמית כדי לעבור אל מצלמת הטונדרה בשידור חי:

ההמתנה לדובים לעתים ממושכת והצפייה בטונדרות המושלגות של המפרץ לא מרתקת במיוחד, אבל כשמגיע דוב – או כמה דובים – זו חגיגה של ממש. הממשק מצויד בכפתור צילום וניתן להנציח את הדובים בפריימים מתוקים. אם יצא לכם לתפוס דובים בעדשת המצלמה, שתפו את התמונה בדף הפייסבוק שלנו!

זוג דובים מנומנם בשלג:

דובי קוטב ממתינים בשלווה לקרח

דובי קוטב ממתינים בשלווה לקרח (צילום מסך)

 

עוד חדשות מסעירות על חיות:


פוסה דופק שנ"ץ (צילום: CC BY-ND 0.2 ,Tambako the Jaguar)
החברות המופלאה של זכרי הפוסה

תיקן (צילום: Gustavo)
בית האח הגדול – גרסת הג'וקים

A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA.
צפו: כיצד מפלטים דג משוט

מה דעתכם?