מגעיל ומעניין: דג משוט ענקי עבר נתיחה שלאחר המוות

שני דגי משוט ענקיים שנפלטו בשבועות האחרונים לחופי קליפורניה לא רק הציתו את דמיונם של גולשי האינטרנט בכל העולם, אלא גם סיפקו הזדמנות נדירה ללמוד עוד על דג המעמקים המוזר. מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב (NOAA) פרסם תמונות מהנתיחה שערכו חוקרי המנהל בדג השני שנמצא על החוף, נקבה שאורכה יותר מארבעה מטרים – לצד המידע שעלה מהנתיחה.

בין היתר, בחנו החוקרים את שחלותיה של הנקבה ומצאו בהן מיליוני ביצים בשלבי התפתחות שונים. על סמך ממצא זה, משערים החוקרים כי נקבת המין דג משוט ענקי (Regalecus glesne) מסוגלת לכמה אירועי השרצה עוקבים. כדי לקבוע את גילה של נקבת דג המשוט, חיפשו החוקרים אחרי אבני האוזן שלה, אך בגלל הנזק שנגרם לראשה, הם לא הצליחו למצוא את המבנים הזעירים. הגיל ייקבע בבדיקות נוספות שייערכו לחוליות ולסנפירים. בדיקה של תכולת הקיבה של הדג העלתה לא יותר ממעט סרטנים.

רקמות של נקבת הדג נשלחו לבדיקות נוספות, וכמה חוקרים ימשיכו לבחון את איבריה השונים, ובהם חוט השדרה שלה, הזימים, הכבד, הגולגולת – שבאופן מפתיע עשויה כולה מסחוס – ועוד. כמו כן, ייבחנו סימני הנשיכה שעל גופה והטפילים שנמצאו בתוכו.

כך זה נראה (צילומים: NOAA):

מדענים עם כפפות בצבע טורקיז מנתחים דג משוט ענקי נתיחה שלאחר המות (צילום:NOAA)

Scientists dissect the giant oarfish in the necropsy suite of NOAA's Southwest Fisheries Science Center. This specimen was just shy of 15 feet (4.45 meters) long. Credit: NOAA.

NOAA Fisheries biologist Antonella Preti examines the giant oarfish that washed up near Oceanside, California. Credit: NOAA.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


עכבר נגד עקרב (צילום: Ashlee Rowe)
עכבר טורף עקרבים מוגן מכאבים

איור של פרזאורולופוס מבוגר וצעיר (Lukas Panzarin)
נמצא שלד של גור דינוזאורים

הדיונון Grimalditeuthis bonplandi
תיעוד: דיונון מעמקים

מה דעתכם?