תיעוד ראשון: דג מזנק מהמים וטורף ציפור

עוף שצולל כדי לדוג דג? יש כמו מים. אבל דג שמזנק החוצה מהמים כדי לטרוף עוף – זה כבר סיפור אחר. מאמר חדש שהתפרסם בכתב העת Journal of Fish Biology מציג תיעוד ראשון אי-פעם של התופעה.

צפו בדג הטורף בולע סנונית:

מדענים דרום-אפריקנים ביקשו לחקור את אורחות חייו של הטייגרפיש האפריקני (Hydrocynus vittatus), דג טורף אימתני שחי במקווי מים מתוקים באפריקה. אורכו של דג זה יכול להגיע ליותר ממטר. החוקרים התמקדו באוכלוסיית הדגים שהתפתחה מגרעין ששוחרר לפני כעשור למאגר מים על נהר הלימפופו בדרום אפריקה. באזור זה, נחשב הטייגרפיש לבעל חיים מאוים.

למצולמת אין קשר לכתבה. סנונית מעל מקווה מים (צילום: Billy Lindblom, CC BY 2.0)

למצולמת אין קשר לכתבה. סנונית מעל מקווה מים (צילום: Billy Lindblom, CC BY 2.0)

זה עשרות שנים שישנן שמועות על יכולתם של דגים אלה לצוד עופות במעופם, אך מעולם לא סופקו לכך הוכחות, והמדענים לא בהכרח ציפו למצוא אותן. להפתעתם, במהלך 15 ימי הסקר הם צפו בכ-300 מתקפות מוצלחות של דגים על סנוניות נודדות ואף צילמו את חלקן.

החוקרים מתארים שתי אסטרטגיות ששימשו את הטורפים: זינוק החוצה מהמים לאחר מעקב בקרבת פני השטח וזינוק מעומק המים. לדבריהם, לאסטרטגיית המעקב היו שיעורי הצלחה נמוכים יותר מאשר לאסטרטגיית המים העמוקים.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

תקבל את הג'וב בירושה? הגורה, כשהייתה עוד יותר קטנה (צילום: WWF-Indonesia / Wishnu Sukmantoro)צפו: פילה קטנה לומדת להשתמש בחדק איגל ריי נארו מלמעלה (צילום: מתוך PLOS ONE)הריי שניצוד בגלל טעות בזיהוי סתם, ערימה תמימה של זרדים צפה לה על המים, מחכה שמישהו ירים אותה ויבנה ממנה קן. מה, לא? (צילום: Vladimir Dinets)התנין שטמן מלכודת לעופות

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.