זה לא סחלב ענוג, זה גמל שלמה רעב

גמל שלמה סחלבי (Hymenopus coronatus) הוא ככל הנראה אחד מהרמאים המרשימים ביותר בטבע: חרק טורף שנראה בדיוק כמו פרח הסחלב. עוד במאה ה-19 הועלתה ההשערה כי מראהו הענוג אינו נועד לשם הסוואה והגנה עצמית אלא לשם הטעיית חרקים מאביקים, שמחפשים צוף מתוק ובמקום זאת מוצאים עצמם נחטפים ונזללים בידי גמל שלמה. אף שהשערה זו נפוצה בקהילה המדעית, היא נשענה לכל היותר על תצפיות מוגבלות ומעולם לא זכתה לביסוס של ממש. למעשה, החרק כלל לא נחקר באופן יסודי – עד עכשיו. במאמר חדש בכתב העת The American Naturalist מתאר צוות חוקרים מאוסטרליה ומניו זילנד בראשות ד"ר ג'יימס אוהנלון ניסויים ותצפיות שנעשו בבית הגידול הטבעי של הגמל שלמה הסחלבי ביערות הגשם במלזיה. היות שלא פשוט למצוא את החרק בסביבתו הטבעית, לצורך הניסויים נרכשו גמלי שלמה ממגדלי חרקים מקומיים.

חוטף וזולל. גמל שלמה סחלבי (צילום: James C. O’Hanlon)

חוטף וזולל. גמל שלמה סחלבי (צילום: James C. O’Hanlon)

ראשית, החוקרים בדקו אם צבעיו של הגמל שלמה אכן מוליכים שולל חרקים מאביקים, כמו דבורים ופרפרים. הם נעזרו במודלים המדמים את האופן שבו חרקים אלו רואים את העולם וניתחו את גווניו של הגמל שלמה אל מול צבעיהם של 13 מיני פרחים מקומיים. התברר כי בעיני החרקים המאביקים, צבעי הגמל שלמה אכן אינם נבדלים מצבעי הפרחים.

בנוסף, ערכו החוקרים ניסוי שדה שבו בדקו אם המאביקים באמת נמשכים אל הגמל שלמה. הם הציבו גמלי שלמה על כפיסי עץ, ולכפיסי עץ אחרים הצמידו פרחים ממין מקומי. לצורך ביקורת, החוקרים העמידו באזור הניסוי גם כפיסי עץ שלא היה עליהם שום דבר – לא חרקים ולא פרחים. החוקרים מנו את מספר החרקים שהתקרבו לכל אחד מהכפיסים וגילו כי הגמלי שלמה אכן משכו יותר חרקים מאביקים מאשר הכפיסים הריקים – ואפילו יותר מהפרחים. במאמר מצוין כי ייתכן שהסיבה לכך הייתה שהגמלי שלמה היו גדולים מעט מהפרחים. בשני מקרים שנצפו במהלך ניסוי זו, גמלי שלמה אף לכדו בהצלחה חרקים שלא שמרו מרחק.

החוקרים מסבירים כי בניגוד לטורפים אחרים שמתחפשים לפרחים ומסתווים ביניהם, הגמל שלמה הסחלבי מסתדר מצוין לבדו: בניסוי הוא הוצב על רקע של צמחייה ירוקה, במנותק מהפרחים שבסביבה, והופעתו החיצונית המתעתעת הספיקה כדי למשוך טרף ביעילות מפתיעה. משום כך כותבים החוקרים כי מדובר באסטרטגיית ציד ייחודית, שאינה מוכרת אצל שום מין אחר. 

צפו בגמל שלמה בפעולה:

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

רק 50-30 נותרו בטבע. נמר אמור בגן חיות (צילום: Richard Gillin, CC BY-SA 2.0)
בכורה: גורי נמר אמור צולמו בסין
פשפשים מזדווגים (צילום: Lennart Tange)
חרקים הומואים? הם סתם מבולבלים
חסילון זעיר ושקפקף (צילום: SINC  CC 3.0)
סרטן לא מוכר שנראה כמו שדון

מה דעתכם?