גורילה מאלתרת סולם: תיעוד של מאורע יוצא דופן

מה משותף לבני אדם, לדולפינים ולעורבים? היכולת להשתמש בכלים, כמובן. שימוש תכליתי בחפצים תועד עד כה במינים רבים של יונקים ועופות, ובהם כמובן השימפנזה והאורנגאוטן, אך דווקא הגורילה ממעטת להשתמש בכלים בסביבת המחיה הטבעית שלה ביערות באפריקה. בהשתלשלות עניינים נדירה, הצליחו חוקרים לצפות בגורילה המסבה קנה במבוק שאותו היא מחזיקה בידה לסולם בעבורה הגור הקטן שלה, דוגמה לכך שגם קופי האדם הגדולים הללו מסוגלים לשימוש ספונטני בכלים – בתנאים מסוימים.

ברוב המקרים, גורילות שהשתמשו בכלים עשו זאת בגני חיות. עד כה, התופעה תועדה בטבע פעמים אחדות בלבד. בין היתר, נצפתה גורילה מערבית כשהיא מודדת עומק של מקווה מים בעזרת ענף, וגורילה אחרת השתמשה במקל בעת הכנת מזון ולאחר מכן נעזרה בו כדי לעבור מעל ביצה.

אמא מחזיקה אותך. הגור מטפס על ענף הבמבוק (צילום: מתוך Behavioural Processes)

אמא מחזיקה אותך. הגור מטפס על ענף הבמבוק (צילום: מתוך Behavioural Processes)

במאמר שהתפרסם בכתב העת Behavioural Processes מתאר צוות חוקרים שעוקב אחר גורילות הרים (Gorilla beringei beringei) בשמורת טבע ברואנדה את המאורע הבא: הגורילה טאמו ישבה על ערימה של צמחייה, בגובה 2.5 מטרים מעל פני הקרקע ואכלה ענפי במבוק צעירים, כשלפתע היא שמעה קריאות מצוקה. היה זה בנה אימבוטו, בן שנה, שפסע למרגלות הסבך. טאמו נדרכה והפסיקה לאכול. אימבוטו ניסה ללא הצלחה לטפס על הצמחים כדי להגיע לאמו. כמה דקות קודם לכן, קטפה טאמו חוטר במבוק כדי לאכול אותו. היא עדיין החזיקה את הענף בידה, והוא הגיע כמעט עד הקרקע. אימבוטו לפת את הענף, וטאמו סובבה את גופה לעברו. היא החזיקה את הענף בחוזקה, כך שהגור יכול לטפס עליו, כפי שמטפסים על סולם. היא עקבה אחריו בשעה שטיפס, עד שהגיע לראש הערימה.

החוקרים מציינים כי האם לא הכינה את הענף במיוחד כדי שישמש סולם לבנה, אלא החזיקה אותו בידה במקרה. לטענתם, הדבר מעיד על גמישות באופן שבו הקופה תפסה את סביבתה ועל יכולת לפרש מחדש את הפונקציונליות של חפץ מסוים. החוקרים מציינים כמובן כי ישנה אפשרות שלא מדובר אלא בצירוף מקרים וכי לא הייתה לאם כוונה של ממש לסייע לבנה, אך הרושם שלהם היה שהיא הידקה את אחיזתה במוט בשעה שהגור טיפס עליו.

בשל מיעוט העדויות על שימוש בכלים בקרב גורילות, קשה להסביר מה מבדיל אותן מקרוביהן, קופי האדם האחרים. כהסבר אפשרי מציינים החוקרים את הישענותן על כוחן הפיזי – בעוד ששימפנזה צריך להיעזר במקל כדי "לדוג" טרמיטים, גורילה פשוט תפרוץ את התל. עם זאת, הם משערים כי גורילות עשויות לעשות שימוש חדשני בחפצים בהקשר של תנועה ולנוכח אתגר סביבתי מסוים – כפי שעולה מהתיאור הנוכחי וגם מהמקרה של הגורילה שהשתמשה במקל כדי לחצות ביצה.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


כלב חמודעל דשא ירוק (צילום: U.S. Department of Agriculture, CC BY-ND 2.0)
עוד באירופה: מתי והיכן בוית הכלב?

אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com
על חשיבותם של ליקוק וחיכוך ראש

פשפשים מזדווגים (צילום: Lennart Tange)
חרקים הומואים? הם סתם מבולבלים

מה דעתכם?