חדשות טובות לציפור השיר העתיקה בעולם

לא מתעופף. גדרון סלע ניו זילנדי (צילום: Greenpeace N.Z)

לא מתעופף. גדרון סלע ניו זילנדי (צילום: Greenpeace N.Z)

מבצע ארוך שנים להצלת ציפור שיר קטנה, גדרון סלעים ניו זילנדי (Xenicus gilviventris, או "טוקה" במאורית) הוכתר בהצלחה, כך מדווחת דוברות מחלקת השימור של ניו זילנד (DOC). משפחת הגדרונים הניו זילנדיים, שאליה משתייך גדרון הסלעים, נחשבת משפחת ציפורי השיר הקדומה ביותר, ואין דומה לה בעולם כולו. משפחה זו היא נצר לשושלת שהופרדה משאר העולם כאשר איי ניו זילנד ניתקו מיבשת העל הקדומה גונדוונה, לפני יותר מ-80 מיליון שנה. גדרון הסלעים הוא אחד משני מינים בלבד ששרדו במשפחה זו.

מיליוני שנות חיים נוחים ובטוחים בקבוצת איים נטולת טורפים טבעיים הפכו את ציפור השיר הירקרקה, שגודלה כגודל כדור טניס, לשוכנת קרקע. היא אמנם מסוגלת להתעופף, אך רק למרחקים קצרים ביותר. הגדרונים השלווים בונים את קניהם בינות לסלעים. הם חיים בזוגות מונוגמיים ומגדלים את טפם יחדיו על רקע נופיה הקסומים של ניו זילנד. בעבר הם שכנו בשני האיים הגדולים של ניו זילנד, אך כיום תפוצתם מוגבלת לרכס הרי האלפים באי הדרומי וגודל אוכלוסייתם מוערכת בכמה אלפים.

הרמיון חסר רחמים. צילום:  nutmeg66

הרמיון חסר רחמים. צילום: nutmeg66

במאות השנים האחרונות, הופרע שלומם של הגדרונים על ידי מיני טורפים פולשים שהביאו עמם בני האדם שהגיעו לאיים דרך הים – בתחילה השבטים הפולינזיים ומאוחר יותר המתיישבים האירופאים. הטורף המזיק מכולם הוא ההרמיון (Mustela erminea), מין סמור חום בעל בטן לבנה. מבנה גופו המאורך ורגליו הקצרצרות והזריזות הופכים את ההרמיון למחסל קנים יעיל עד מאוד, כפי שניתן לראות בסרטון (תמונות לא ממש נעימות).

צפו בשומרות היער הניו זילנדיות מתלוננות על התנהגותו הרעה של ההרמיון:

סיפורם של גדרוני הסלע הניו זילנדיים קיבל תפנית לטובה בשנת 2008, אז החלה מחלקת השימור להעביר במסוקים פרטים בודדים מהאזור האלפיני של ניו זילנד אל האי סקרטרי בדרום מערב מדינת האיים. האי סקרטרי מנותק מהאי המרכזי והוא משמש אי מקלט לכמה מינים מאוימים משום שהוא כמעט נטול פולשים; על גבעותיו המוריקות נהנים הגדרונים מתנאים בטוחים הדומים לתנאים ששררו בניו זילנד לפני בואו של ההרמיון.

עד שנת 2011, העבירו המצילים 41 ציפורים למקום מגוריהן החדש. כעת, שנתיים אחרי, מנו צפרים שנשלחו למקום 63 פרטים חדשים שבקעו והגיעו לבגרות באי המוגן. בפעם הראשונה זה זמן רב מאוד נרשם גידול במספרן של ציפורי השיר העתיקות. בשלב זה ניתן לנשום לרווחה בזהירות, ולקוות שהמגמה תימשך.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


כנראה לא סתום. תוכי יפה (צילום: Sinead Friel, Flickr.com)
מי שחכם לא מפחד

קטנטני. Bazinga rieki (צילום: Dr. Lisa-Ann Gershwin)
מדוזה קטנטנה ושמה בזינגה

הדיונון Grimalditeuthis bonplandi
דיונון המעמקים המסתורי

 

מה דעתכם?