איג נובל 2013: פרות רובצות וחיפושיות זבל קוראות בכוכבים

טקס הענקת פרסי האיג נובל, המפנה מדי שנה זרקור למחקרים מדעיים ש"בתחילה גורמים לאנשים לצחוק, ואחר כך גורמים להם לחשוב", נערך אתמול (שישי) באוניברסיטת הרווארד. שלא במפתיע, גם השנה רבים מהמחקרים שצוינו לשבח באוסקר של המדע המטופש היו קשורים בצורה כזאת או אחרת לבעלי חיים. ואלה הם הזוכים החייתיים:

1. בפרס איג נובל לרפואה זכו מדענים שגילו כי עכברים שמשמיעים להם את האופרה "לה טרוויאטה" שורדים זמן רב יותר לאחר השתלת לב מאשר עכברים שמאזינים לשיריה של הזמרת האירית אניה.

2. בפרס לביולוגיה ולאסטרונומיה זכו חוקרים שגילו כי חיפושיות זבל מנווטות בעזרת הכוכבים. החוקרים אף לקחו את החיפושיות לפלנטריום כדי להוכיח שהן לא צריכות את כל הכוכבים שבשמיים כדי לדעת לאן הן הולכות – די להן להעיף מבט בשביל החלב.

צפו בחיפושיות זבל מגלגלות זבל בסרטון של נשיונל ג'אוגרפיק:

3. בפרס לארכיאולוגיה זכה צמד מדענים שגרם למתנדב לבלוע חדף מבושל למחצה. החוקרים סרקו במסירות את יציאותיו של האיש בימים שאחרי הבליעה – הכל כדי לברר כיצד משפיע טיול במערכת העיכול האנושית על שלד של יונק.

4. בפרס להסתברות זכו מדענים שהראו כי ככל שפרות שוכבות זמן רב יותר, כך עולה הסיכוי שהן ייעמדו. עם זאת, הם לא הצליחו להראות כיצד משפיע משך העמידה על הסיכוי שהפרות ישובו ויישכבו.

5. בפרס לבריאות הציבור זכו רופאים שהציגו מגוון טכניקות כירורגיות יעילות להתמודדות עם קטיעות פין בידי נשים זועמות בתאילנד, להוציא מקרים שבהם הפין נזרק מהחלון וברווז נגס בו.

צפו באלפי ברווזים חוצים את הכביש בתאילנד (רובם לא נגסו בפין):

בין הפרסים הנוספים שהוענקו: פרס לפיזיקה למדענים שהראו שאנשים יכולים ללכת על המים – בתנאי שזה קורה על הירח – ופרס איג נובל לשלום שהלך לנשיא בלרוס אלכסנדר לוקשנקו בזכות האיסור שהטיל על מחיאת כפיים בציבור ולמשטרת בלרוס, על מעצר אדם בעל יד אחת שהעז להפר את האיסור.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


גלגל שיניים ברגליו האחוריות של חרק. צילום: Burrows/Sutton
מדהים: חרק עם גלגל שיניים

פילים אסיאתיים בגן החיות הלאומי בארה"ב (צילום: Jessie Cohen, Smithsonian’s National Zoo)
איך מבהילים פילים?

לוימנוס גרשומי
מין עכביש חדש התגלה בישראל

מה דעתכם?